Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için dört adet MİLGEM Korveti’nin inşasını kapsayan ve 6 Eylül 2018 tarihinde sözleşmesi imzalanan PN MİLGEM Projesi, başarıyla devam ediyor.

Pakistan Donanması’na teslim edilecek korvetlerden ikisinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer ikisinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde gerçekleştiriliyor.

SavunmaSanayiST.com'un haberine göre; Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda üretim faaliyetleri devam eden ilk korvet, 15 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek tören ile denize indirilecek. İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenecek törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması planlanıyor.

15 Ağustos’ta denize indirilecek bu korvetin, donatım ve test faaliyetlerine müteakiben 2023 yılı içerisinde Pakistan Donanması’na teslim edilmesi planlanıyor. Program takvimine göre, 2024 yılı sonuna kadar bütün korvetler teslim edilmiş olacak.

JINNAH Sınıfı Korvetler

MİLGEM Korvetinin Pakistan Donanması için geliştirilen konfigürasyonu, ‘JINNAH Sınıfı Korvet’ olarak da adlandırılıyor. JINNAH Sınıfı Korvetler, 2.926 tonluk deplasmanlarıyla 2.400 tonluk ADA Sınıfı ve 3.000 tonluk İSTİF Sınıfının arasında bir tonaja sahip olacak.

Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor

JINNAH Sınıfı Korvetlerin Bazı Özellikleri

  • 16 adet Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) VLS Füze Hücresi. Hücrelerin her birinde menzili 60 km üzerinde olan 4 adet Albatros NG (CAMM-ER) füzesi yer alacak. Gemiler toplamda 64 adet Albatros NG taşıyabilecek.

  • Meteksan Savunma Üretimi YAKAMOS 2020 Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Sonarı’na sahip.

  • 2 adet üç hücreli gemisavar füzesi lançeri. Gemi, 6 adet “Harbah” Satıhtan Satha Füze Sistemi ile teçhiz edilecek. Harbah Füzeleri, azami 700 kilometre menzile sahip.

  • Oto Melara üretimi 76mm Super Rapid topu.

  • 2 adet üç hücreli torpido lançeri.

  • 2x25mm Aselsan STOP (STOP/MUHAFIZ) Sistemi