Hindistan’ın Rusya’dan yüksek irtifa hava savunma sistemi S-400 alması ve Pakistan sınırına konuşlandırması, Pakistanlıları Bayraktar TB2 almaya itiyor.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Global Defense Insight’ın Genel Yayın Yönetmeni Pakistanlı gazeteci Syed Ali Abbas, S-400 tehdidine karşı Pakistan’ın Bayraktar TB2 alabileceğini söyledi.

Geçen yıl Pakistan’ın Türkiye’den silahlı insansız hava araçları satın almak istediğini ve aynı zamanda Ankara ile zaten güçlü olan ikili iş birliğini derinleştirmeye çalıştığı söyleyen Syed Ali Abbas, “Pakistan S-400’lere karşı, yerli İHA’larının yanı sıra, çeşitli hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirmede oldukça etkili olduğunu kanıtlayan Türk Bayraktar TB2 İHA’larını satın alma seçeneğine de sahip.” dedi.

Hindistan-Pakistan gerginliği tırmanmaya devam ediyor. Rusya’dan yüksek irtifa hava savunma sistemi S-400 alan Hindistan, nisan ayında hizmete alacağı S-400’leri Pakistan sınırındaki Pencap eyaletine yerleştirdi.

Hava savunma sistemi avcısı: Bayraktar TB2

Özellikle Libya ve Azerbaycan’da Rus hava savunma sistemlerine karşı çok önemli bir üstünlük sağlayan Bayraktar TB2, Taktik sınıf İHA’lar arasında sınıfının en başarılı İHA’sı olarak görülüyor.

İkinci Karabağ Savaşı’nda onlarca orta irtifa hava savunma sistemi Pantsir imha eden Bayraktar TB2’ler, İHA teknolojisinin gücünü ve Türkiye’nin bu alandaki başarısını bütün dünyaya gösterdi. Yüksek irtifa hava savunma sistemlerine karşı da başarı sağlayan Bayraktar TB2, yine Rus yapımı yüksek irtifa hava savunma sistemi S-300’de imha etmişti.

Bayraktar TB2’nin hava sahası üstünlüğü konusunda kullanıcısına sağlamış olduğu bu üstünlük birçok ülkenin Bayraktar TB2 almak için sıraya girmesine neden oldu. Özellikle Rus tehdidini yakından hisseden Ukrayna’nın Bayraktar TB2 kullanımı bütün dünyayı etkiledi.

Elektronik harp kapasitesi oldukça yüksek olan Bayraktar TB2 SİHA’ların hava sahası üstünlüğü için oldukça kritik bir bileşen oluşu Pakistan’ı da Bayraktar TB2 almaya itiyor. Pakistanlı gazetecinin açıklamaları da Bayraktar TB2’nin önemli bir caydırıcılık sağladığını gözler önüne seriyor

Bayraktar TB2 SİHA

Bayraktar TB2 SİHA; Libya, Azerbaycan ve Suriye’de yakalamış olduğu başarılar ve elektronik harp kapasitesi sayesinde bütün dünyanın ilgisini üstüne çekmiş durumda.

BAYKAR tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan, bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisi olarak öne çıkıyor. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşuyor. Baykar’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem, yerli ve millî olarak üretildi.

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı; keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracı olarak biliniyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip. 250 bin saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapıyor. Şu anda 110 adet Bayraktar S/İHA Platformu envanterde Türkiye’ye hizmet etmeye devam ediyor. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma süresi (27 saat 3 dakika) ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırdı. Bayraktar TB2, bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı ünvanını da taşıyor.

Nijeryalı üst düzey heyet DEARSAN Tersanesi’nde Nijeryalı üst düzey heyet DEARSAN Tersanesi’nde

Keşif, sürekli havadan gözetleme ve istihbarat görevlerini başarıyla yerine getiren sistem; millî akıllı mühimmatlar ROKETSAN MAM-L ve MAM-C’nin entegrasyonuyla birlikte savaş alanlarının vazgeçilmez unsuru oldu. Bayraktar TB2 SİHA, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilir ve dört akıllı mühimmata kadar faydalı yükü hedefe ateşleyerek imha etmesini sağlayabilir. Bayraktar TB2, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı "gör-ve-vur" özelliğine sahip tüm çözümleri sunan bir sistem olarak geliştirildi. Sistem, bu özellikleriyle sivil güvenliğini ön planda tutuyor.