2018 yılında yapılan anlaşma ile 30 adet TUSAŞ üretimi T-129 ATAK helikopteri tedarik edecek olan Pakistan'ın, bu karardan vazgeçtiği iddiaları gündemi meşgul etse de SavunmaTR'nin edindiği bilgilere göre Pakistanlı yetkilinin açıklaması resmiyeti yansıtmıyor.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Babar Iftikhar, Pakistan’ın Türkiye’den  T129 ATAK helikopteri tedarikinden vazgeçtiğini açıkladı. Babar Iftikhar, Z-10ME taarruz helikopteri tedariki için Çin ile görüşmeler yapıldığını kaydetti. 

Askeri pazarlarda yapay zeka çalışmalarında büyük bütçe artışı beklentisi Askeri pazarlarda yapay zeka çalışmalarında büyük bütçe artışı beklentisi

Söz konusu iddialar, ABD'nin T-129 ATAK helikopterinde kullanılan Honeywell imalatı LHTEC CTS800-4A turboşaft motoruna ilişkin tutumuyla da desteklendi. ABD, bahsi geçen motorun kullanılmasına ilişkin resmi bir açıklama yapmamıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın duruma ilişkin açıklama yapmış ve ABD'den gelen engelin ihalede değişikliğe sebep olabileceğine değinmişti. 

Ancak bütün bu iddialar ve destekleyici açıklamaların resmi bir gerçeği yansıtmadığı belirtildi. SavunmaTR'nin kaynaklardan aldığı bilgilerde, Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Babar Iftikhar'ın resmi bir gerçeklik barındırmayan açıklamalarının iki ülke arasındaki dostane duruşa zarar verdiği kaydedildi.