İran bağlantılı hacker grubundan İsrail'e iki ayrı siber saldırı İran bağlantılı hacker grubundan İsrail'e iki ayrı siber saldırı

Pegasus casus yazılımı, üreticilerinin başını yakmaya devam ediyor.

Financial Times'ın haberine göre NSO Group'ta çalışan iki yetkili şirketin satılması ya da Pegasus birimin kapatılması dahil birçok seçeneğin masada olduğunu belirterek, uluslararası baskıların şiddetlendiğini vurguladı. 

Yetkililer, Pegasus biriminin kapatılmasına karşın bir diğer seçeneğin ise birimin çalışmalarını kişisel telefon hack'lemekten, drone savunma sistemlerine odaklayabileceğini ifade etti.

Haberin devamında şirketin Pegasus'u artık bir savunma birimine dönüştüreceği ve bu konuda İsrailli yetkililer ile temas halinde olduğu belirtildi.

Askeri düzeyde casus yazılımlar üreten firma, Kasım ayında ABD Ticaret Bakanlığı tarafından kara listeye alınmış ve kararın ardından NSO Group'un hisseleri yaklaşık 500 milyon dolarlık bir zarara uğramıştı.

Pegasus'un, hükümetler tarafından binlerce kişinin telefonunu takip etmek üzere kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da kurbanlardan biri olduğu öğrenilmişti.