TSK, sınır dışında terör yuvalarını dün akşam verilen bir operasyon kararı ile yerle bir etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği operasyon talimatının ardından harekete geçen Türk jetleri, sınır dışında Türkiye'ye yönelik alçak kampanyaların yürütüldüğü çok sayıda terör yuvalarından geriye bir şey bırakmazken çok sayıda üst düzey terörist de etkisiz hale getirildi.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre PENÇE-KILIÇ Hava Harekâtı, Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklar doğrultusunda icra edildi ve operasyonda toplamda 89 hedef imha edildi.  

Bakanlık, açıklamasında Irak ve Suriye’nin kuzeyinden Türkiye'ye gelebilecek saldırıların önüne geçmek için ve sınır güvenliğini sağlamak için teröristlerin onlarca sözde merkezlerine operasyon düzenlendiğini açıkladı.

Irak'ın kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye'nin kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerine düzenlenen PENÇE-KILIÇ Hava Harekâtı ile teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve sözde karargâh ve eğitim kamplarından oluşan toplamda 89 hedef imha edildi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki heyetin Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi'nden sevk ve idare ettiği operasyonda etkisiz hale getirilenler arasında terör örgütünün sözde yöneticileri bulunuyor.

Teröristlere büyük darbe indirilen operasyonda büyük oranda yerli ve millî mühimmat kullanılırken operasyon sonrası tüm uçaklar üslerine başarıyla döndü.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da operasyonun başarısına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Pençe-Kılıç Harekâtı’nı da başarıyla tamamladınız. Ne kadar övünsek azdır. Kahramanlarımız, pilotlarımız başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarımız kendilerine verilen görevleri büyük başarıyla yerine getirdiler. Sizlerle gurur duyuyoruz. Sizleri candan kutluyoruz. Başarılarınızın daim olmasını temenni ediyoruz."

Açıklamasının devamında "Maksadımız, 85 milyon vatandaşımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, ülkemize yönelen her türlü hain saldırının da mutlaka karşılığını vermek." diyen Bakan Akar, gece yarısından itibaren Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde teröristlere ait hedeflere yönelik gerçekleştirilen harekâtın hassas şekilde planlandığını ve başarılı bir şekilde icra edildiğini vurguladı.

"Türk Silahlı Kuvvetlerimizin pençesi"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tüm faaliyetlerinde olduğu gibi bu harekâtın da hem planlama hem icrasında masum insanlara, çevreye zarar vermemek için gerekli her türlü tedbiri alarak buna uygun harekâtı icra ettiklerini dile getiren Bakan Akar, şunları söyledi:

"Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar büyük bir başarıyla tahrip edildi. Bunları yakından takip ettik. Terör örgütünün sözde karargâhları da tam isabetle vuruldu, tahrip edildi. Sadece ve sadece teröristler ve teröristlere ait yapılar hedef alındı. Teröristlerin barınakları, sığınakları, inleri, mağaraları başlarına yıkıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin pençesi bir kez daha teröristlerin tepesindeydi. 40 yıldan beri ülkemizin, milletimizin başına musallat olan terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta azimli, kararlı ve buna muktediriz. Şehitlerimizin, masum insanların kanını hiçbir zaman yerde bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız! Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kast edenlerden yaptıklarının hesabı bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz."

Bakan Akar, mücadelenin en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar "ölürsem şehit kalırsam gazi" anlayışı ile devam ettiğini belirtti.

Harekâta katılan pilotlar Bakan Akar'ın sözlerinin ardından telsizden, "Bizler olduğumuz sürece, Türk hava sahası ve Türkiye sınırları her zaman emniyette olacaktır." ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Bakan Akar da pilotları bir kez daha tebrik ederek emniyetli uçuş temennisinde bulundu.