Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde insansız hava araçlarının aktif kullanımına devam ediyor.

Son olarak bugün gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında TSK envanterinde bulunan Bayraktar TB2 SİHA’lar tarafından 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Millî Savunma Bakanlığı, terörle mücadeledeki kararlılığın süreceğini dile getirdi.

Savunmada yerli sanayiiyi güçlendirecek güç birliği Savunmada yerli sanayiiyi güçlendirecek güç birliği

Millî Savunma Bakanlığı, terörü bitirmekte kararlı olduklarını ve bu kapsamda faaliyetlerinin hız kesmeden devam ettiğini açıkladı.

Millî Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Terörü bitirmekte, milletimizi bu beladan kurtarmakta kararlıyız! Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 3 PKK'lı terörist etkisiz hâle getirildi. En son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar operasyonlarımız devam edecek.” ifadelerine yer verildi.

Bayraktar TB2 SİHA

Türkiye’nin milli SİHA sistemlerini üreten firması Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi. 2015’te silahlandırılan insansız hava aracı, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor. Halen Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde bulunan 200+ Bayraktar TB2 SİHA görev yapmaya devam ediyor.