ABD Savunma Bakanlığı askerlerinin doğru karar vermeleri adına daha fazla ve daha iyi bilgi sağlayacağı, artırılmış gerçeklik teknolojisi için harekete geçti.

ABD, askerlerinin operasyonlarında kullanacağı artırılmış gerçeklik teknolojisi için Amerika merkezli teknoloji şirketi Microsoft ile anlaştı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “26 Mart'ta yapılan anlaşma gereğince Microsoft firması, ordu için 'Entegre Artırılmış Görsel Sistem' (IVAS) üretimi yapacak." ifadesinde bulunuldu.

Microsoft'un toplamda 120 bin ABD askeri için “Entegre Artırılmış Görsel Sistem” üreteceği anlaşma 5 yıllık olacak; daha sonra iki tarafın da anlaşmada bir pürüz yaşamaması durumunda Pentagon sözleşmeyi 5 yıl daha uzatabilecek.

Microsoft’un üreteceği teknolojik başlıklar, daha önceden çıkarttığı HoloLens adlı video oyunlarında kullanılan "sanal gerçeklik" özelliği bulunan başa takılı akıllı gözlük ile benzerlik gösteriyor.

İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti

Hazırlık çalışmaları 2018 yılında 480 milyon dolarlık bütçeyle başlanan artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanıcılara; fiziksel çevreyi çok daha geniş bir açıdan görme, çatışma ortamlarını simüle etme, gece görüşü dahil çeşitli çevre koşullarında nitelikli görüş sağlama, ses veya el hareketiyle çeşitli kontrolleri yapma gibi imkanlar sunuyor.

Geliştirilen artırılmış gerçeklik teknolojisinin, ABD ordusunun envanterine ne zaman gireceğine dair bir açıklama yapılmadı.