Pentagon'un Kongreye sunmak üzere yayınladığı "Çin'in Müdahil Olduğu Askerî ve Güvenliğe İlişkin Gelişmeler" başlıklı raporu, Çin'in uzun vadeli planlarını ortaya koydu.

"Çin'in Müdahil Olduğu Askerî ve Güvenliğe İlişkin Gelişmeler" raporu, Çin'in askeriîkapasitesini artırma çalışmalarının, Pentagon'un 2020'deki tahmininden fazla olduğunu belgeledi.

Çin’in nükleer kapasitesini çeşitlendirerek artırmayı amaçladığına yer verilen raporda, "Çin’in nükleer büyümesindeki hız, 2027'ye kadar 700 civarında nükleer savaş başlığı elde etmesini sağlayabilir. Çin, Pentagon'un 2020'deki tahminlerini aşarak 2030'a kadar nükleer savaş başlığı sayısını en az 1000'e çıkarmayı hedefliyor." ifadeleri Çin'in ilerleyişinin ABD'yi tedirgin ettiği şeklinde değerlendiriliyor.

Rapor ayrıca, 2020'de yaşanan gelişmelerin Çin’in "barış zamanı nükleer harbe hazırlık" durumunu "uyarı üzerine fırlat" seviyesine getirdiğini ve çok sayıda yeni füze silosu inşa ettiğini gösterdi.

Raporun devamında; ABD’nin "ada zincirleri" olarak gördüğü ve Çin’in kendisini çevreleyen Guam Adası'nın da bulunduğu ikinci ada zincirini geçecek oranda yeni füze sistemleri geliştirdiği bilgisi aktarıldı.

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

ABD'yi endişeye sevk eden raporda, Çin Komünist Partisinin 2027’ye kadar orduyu tek bir sistem altında toplamak için yeniden modernize etmeyi hedeflediğine dikkat çekildi.