Rusya-Ukrayna savaşıyla beraber tekrar gündeme gelen Montrö Antlaşması'yla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Pentagon Sözcüsü John Kirby, Türkiye'ye ilişkin değerlendirme yaptı.

Pentagon Sözcüsü açıklamasında, "Montrö’yü nasıl uygulayacağına Türkiye karar verecektir. Bu onların konuşacağı bir meseledir, fakat Rusya’nın hala Karadeniz’e iniş yapan savaş gemilerinin olduğunu biliyoruz. Karadeniz hakkında konuşmak için son bir güncelleme veremeyeceğim fakat açıkça biliyoruz ki Rusya’nın fırsatını bulursa hala geri gelme yeteneği var" ifadelerini kullandı.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Desteklerini sürdürdüklerine ilişkin ifadelere yer veren Kirby, "Biz burada desteği vermeyi sürdürüyoruz. Ve eminiz ihtiyacı olan yerlere ulaşıyor." şeklinde konuştu.

NATO'nun her karışını koruyacaklarına vurgu yapan Pentagon Sözcüsü Kirby, " Spesifik olarak NATO hava sahasını nasıl koruyacağımızdan bahsetmek istemiyorum. NATO'nun her karışını koruyacağız diyorsak bu havayı da kapsıyor tabii ki." dedi. 

"Bugüne kadar boğazlardan herhangi bir geçiş ve geçiş talebi olmadı"

Rusya’nın başlattığı askeri operasyon sonrası Ukrayna, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19. maddesi uyarınca savaşın tarafı olan Rusya’nın savaş gemilerinin boğazlardan geçişinin yasaklanmasını talep etmişti. 

Boğazların kapatılmasıyla ilgili açıklamaya yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye savaşın tarafı değilse, savaşa taraf ülkelerin gemilerini boğazdan geçirmeme yetkisi var. Savaş gemisi Karadeniz'deki üssüne geri dönüyorsa geçiş engellenmiyor. Biz Montrö hükümlerini uyguluyoruz. Kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri boğazlardan savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık. Montrö ne diyorsa bunu uyguladık, bundan sonra da uygulayacağız. Bugüne kadar boğazlardan herhangi bir geçiş ve geçiş talebi olmadı. Bugüne kadar Ruslar, ihtiyaç halinde Montrö'yü uygulayıp, uygulamayacağımızı soruyordu. Biz onlara da anlaşmayı harfiyen uygulayacağımızı söylüyorduk." demişti.