Amerikan ordusu rakiplerini detaylı bir şekilde izlemek ve gerektiğinde önleyici faaliyetlerde bulunmak için ileri teknolojiyi kullanıyor.

Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

The Drive tarafından yapılan habere göre, ABD Kuzey Saha Komutanlığı (NORTHCOM), küresel sensör ağlarını, yapay zeka sistemlerini ve bulut bilişim kaynaklarını karar verme üstünlüğü elde etmek amacıyla birleştiren sistem ile Küresel Bilgi Hakimiyeti Deneyleri (GIDE) uyguladı.  

NORTHCOM, test edilen yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarının, büyük veri kümelerini değerlendirerek Pentagon'a rakiplerinin hamlelerini önceden görme imkanı sağlayabileceğini düşünüyor.
NORTHCOM ve Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanı Orgeneral Glen VanHerck, gazetecilere verdiği demeçte, testlerin GIDE'nin aynı alanda faaliyet yürüten 11 muharip komutanlığının tümüyle birlikte yürüttüğünü söyledi. 
VanHerck, GIDE’nin sadece askeri bürokrasiye değil, aynı zamanda sivil liderlere de hizmet sunan, taktik düzeyden stratejik düzeye kadar liderlerin karar verme sürecinde gereken zamanı kazanmak amacıyla bilgi ve verilerin nasıl kullanıldığına ilişkin temel bir değişikliği test etmenin bir yolu olduğunu aktardı.
VanHerck, yapılan deneyde tüm dünyadan toplanan verilerin eş zamanlı analizini gerçekleştirmek için isimsiz ortaklardan birtakım ticari bilgiler de dahil olmak üzere yapay zeka unsurlarının kullanıldığını belirtti.
VanHerck, bu bilgilerin NORTHCOM'un karar vermesi durumunda bulut tabanlı sistemler aracılığıyla müttefikler ve diğer ortaklarla eş zamanlı bilgi paylaşımı yapılabileceğini söyledi.