MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme amacıyla gerekçe göstermek üzere sahte bir saldırı videosu hazırlayabileceğine dair ellerinde bilgi olduğunu öne sürdü.

Kirby daha önce Rusya'nın Ukrayna topraklarını işgal etmek üzere "yanıltma operasyonu" yapma hazırlığında olduğuna dair paylaşılan istihbarat bilgisini hatırlatarak, "Bu konuda bir seçenek olarak Rus hükümetinin Ukrayna ordusuna veya istihbaratına atfetmek üzere Rusya’nın topraklarına ya da Ruslara yönelik bir saldırı düzenleyerek bunu atacakları adımların bir parçası haline getireceğini düşünüyoruz. Rusya’nın cesetlerin, ağlama rolü yapan insanların, yıkık binaların görsellerinin de olduğu, Ukrayna askerlerinin elinde Batı menşeli ekipmanların olduğu ve hatta Batı'nın sağladığı silahların da olduğu son derece şiddet içerikli bir video hazırlayabileceğine inanıyoruz." dedi.

Diğer ABD’li yetkililer de Rusların iddia edilen videoda Türkiye’nin Ukrayna’ya sağladığı TB-2 insansız hava araçlarının yer alabileceğini ileri sürdü. ABD istihbaratı ve yönetimi daha önce Rusya’nın Ukrayna’da işgale zemin hazırlamak için yanıltma operasyonu düzenlemek üzere Doğu Ukrayna’ya özel birlikler yerleştirdiğini iddia etmişti.

İstihbari olarak bilgi açığı olmaması adına uğraşan ABD, fiili noktada da Rusya tehdidine karşı önlemler alıyor. En son Polonya, Belarus ve Almanya'ya asker gönderen ABD'nin, bu sevkiyatı Rusya'ya karşı NATO müttefiklerini muhafaza etmek üzere yaptığı dile getirilmişti. Danimarka, İskandinavya ülkeleri, Almanya gibi çok sayıda müttefikin Ukrayna topraklarını teçhizat veya asker göndermesiyle devam eden sürecin nasıl seyredeceğine yönelik merak artmaya devam ediyor.