Pentagon'un büyük gizli ordusu deşifre oldu.

ABD merkezli Newsweek dergisi, 2 yıl süren bir araştırma sonucunda ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) son 10 yıl içerisinde 60 bin kişilk büyük bir ordu kurduğunu ortaya çıkardı.

Söz konusu "gizli" ordunun, hem ülke içerisinde hem de dünyanın belirli bölgelerinde sivil kılığına girerek veya askeri görev yaptığı belirtilirken Pentagon'un kurduğu gizli ordudaki asker sayısının CIA'nin 'yer altı' görevli sayısından 10 kat daha fazla olduğu vurgulandı.

Araştırmada, bu ordunun en yeni ve en hızlı büyüyen grubunun sahte isimler altında çalışan ve internette bilgi toplayan siber savaşçılar olduğu dile getirilirken bu savaşçıların sosyal medyada etki kampanyalarına katıldıklarının altı çizildi.

Pentagon'un bu programında yaklaşık 130 özel şirketin yer aldığı ve her yıl en az 900 milyon dolar harcadığı belirtildi. Araştırmaya göre bu şirketlerin, sahte isimler altında çalışan kişiler için sahte belgeler oluşturduğu, faturalarını ve vergilerini karşıladığı, ayrıca  Ortadoğu ve Afrika’nın en ücra köşelerinde bile dinleme ve gözetim için özel cihaz ve ekipman ürettiği belirlendi.

Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü

Newsweek'in araştırma raporunda, gizli ordunun yarısından fazlasını ABD Ordusu Özel Harekat Kuvvetleri'nin oluşturduğu aktarılırken temel görevlerinin ise savaş bölgelerinde ve hasım ülkelerde "terörist takibi" olduğu kaydedildi.

2 yıllık araştırmaya imza atan gazeteciler, ABD'nin bu gizli orduya sadece terörle mücadelede değil, Rusya ile Çin hibrit savaşlarında rekabet fırsatlarını artırmak için ihtiyaç duyduğu görüşünde olduklarını söylediler.