Kızıl Gezegen’e Şubat ayında başarılı bir iniş gerçekleştirmiş olan Perseverance gezgini, bu zamana kadar Mars’ta yaşam belirtilerini tespit etmek , gezegenden örnek parçalar toplamak gibi önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Yeni görevi de Mars’ın sesini kaydetmek olan gezginin, bu görevi de başarıyla tamamladığı bildirildi. 

Perseverance’ın sahip olduğu özel üretim mikrofonları sayesinde gelen verileri inceleyen gezegen bilimcisi Baptiste Chide, JPL’den (Jet Propulsion Laboratory) yaptığı bir açıklamada kayıt edilen seslerden edinilen verilerin rüzgar esintilerinden gezgin keşif aracının sürüş seslerine kadar tüm ses kaydının Mars gezegeninin sesiyle dolu olduğunu ifade etti.

Katar'la ortak çip üretim tesisi Katar'la ortak çip üretim tesisi

Chide aynı zamanda, seslerin oldukça güçlü bas titreşimlerine sahip olduğunu ve seslerin bir kulaklıkla dinlendiği zaman daha iyi algılanabildiğini belirtirken, Perseverance’ın gezegendeki sesleri kayıt etmesini sağlayan söz konusu mikrofonların gelecekte Mars başta olmak üzere diğer gezegenlerde gerçekleştirilecek olan uzay çalışmalarına da beklenenden daha fazla katkı sağlayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Özel Rüzgar Sensörleri, Ultraviyole ve X-Ray ışınları için üretilmiş özel spektrometreler, özel üretim ses algılayıcı mikrofonlar gibi pek çok teknik ürünün bileşimini bünyesinde barındıran Perseverance aracı, söz konusu bu teknolojik ürünlerin eşgüdümlü çalışması sonucunda elde edilen verileri analiz ediyor, verilerin analizi sonrasında elde edilen sonuçlar sayesinde de uzay çalışmalarını sürdürüyor.