World Drone Cup’un galipleri belli oldu World Drone Cup’un galipleri belli oldu

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 1 Eylül’de keşif aracından gelen bilgilerin, Mars’tan ilk kaya örneğinin başarıyla alındığını gösterdiğini aktardı.

NTV’nin haberine göre, alınan örneklerin, aracın dünyaya dönmesinden sonra bilim insanlarına Kızıl Gezegen'de milyarlarca yıl önce yaşamın olup olmadığına dair yürütülen araştırmalarda yardımcı olması bekleniyor.

NASA’nın Kaliforniya'daki Jet İtki Laboratuvarı’nda inşa edilen plütonyum enerjisiyle çalışan Persevarence keşif aracı, 30 Temmuz 2020’de uzaya fırlatıldıktan yaklaşık 7 ay sonra 18 Şubat’ta Mars’a inmişti.

Mars’a gönderilen araçlar içerisinde en gelişmiş teknolojik niteliklere sahip Perseverance’ın Kızıl Gezegen’deki yeni görevinin gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesini ve çalıştırılmasını sağlayan sistem için de 300 milyon dolar harcanmıştı.

Geçen ay Perseverance’in Mars’tan ilk örnek alma denemesi başarısız olmuş, bunun üzerine NASA yeni bir protokol geliştirmişti. Bu ay gerçekleştirilen denemede sağlanan başarının Kızıl Gezegen hakkında yürütülen çalışmalara yardımcı olacağı öngörülüyor.

Uzay Kaşifi Perseverance, görevine başladığı ilk günden beri Mars’ta mikrobiyolojik yaşamın izlerini arıyor.