Pakistan Donanması için inşa edilen PNS KHAIBAR ve Türk Deniz Kuvvetleri için inşa edilen TCG AKHİSAR, aynı kareye girdi.

ASFAT A.Ş. ana yükleniciliğinde sürdürülen iki dev projede yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

ASFAT’ın Türk savunma sanayii tarihinde tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat olan PN MİLGEM Projesi kapsamında üretilen PNS KHAIBAR, Pakistan Donanmasının envanterine girmek için gün sayıyor.

ASFAT A.Ş. resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Savunma sanayimizin en parlak projelerinden ikisi...

Pakistan Donanması için inşa ettiğimiz PNS KHAIBAR ve Deniz Kuvvetlerimiz için inşa ettiğimiz TCG AKHİSAR aynı karede…

Birisi sularla kavuşmak için gün sayıyor diğeri donatılmış halde kızaktaki yerini almaya hazırlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı 3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı

Pakistan için üretilen PNS KHAIBAR denize indirildikten sonra Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi kapsamında üretilen TCG AKHİSAR kızağa çekilecek.

ADKG Projesi kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 10 adet geminin üretilmesi hedefleniyor. Halihazırda iki gemi, sözleşmeye bağlanmış durumda. AKHİSAR Açık Deniz Karakol Gemisi’nin, 2023 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

Gemi 76 milimetrelik baş topuna ve helikopterler ile insansız hava araçlarının kullanımı için bir helikopter pistine sahip olacak. MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tasarımı baz alınarak geliştirilen Açık Deniz Karakol Gemisi, daha sade silah ve sensör yüküne sahip olacak.