Avrupa ve İngiliz polisinin şifreli bir mesajlaşma uygulamasını hacklemesiyle beraber yüzlerce suçlu yakalandı. Uygulama, uyuşturucu satıcılığı, kara para aklama, gasp hatta cinayet gibi suçların planlanması için kullanılıyordu.

Çok gizli şifreli iletişim uygulaması olarak adlandırılan EncroChat, anonimlik ve güvenliğin sağlanması için mikrofon ve kamera erişimine izin vermeyen android tabanlı bir uygulama.

The Hacker News'in haberine göre, EncroChat ismindeki bu uygulama, telefonları güvenli anlık mesajlaşma, VOIP çağrısı, mesajların kendi kendini imha edebilmesi için önceden yüklenmiş uygulamalarla güvenli bir şekilde veri ve mesaj alışverişi yapılabilmesini sağlayan  ve kullanıcıların sorun anında tüm verileri uzaktan silmelerine izin veren bir koda sahip işlevselliği içeriyor. 

Altı aylık abonelik fiyatı 1.500 £ civarında olan EncroChat, dünya çapında 60.000, İngiltere’de ise yaklaşık 10.000 kullanıcıya sahip.

Fransız ve Hollanda polisinin EncroChat ağına sızmasıyla programın tahmin edildiği kadar güvenli olmadığı tahmin edildi. Polis, milyonlarca mesajı ve yüz binlerce görüntüyü gerçek zamanlı olarak analiz etti.

Ulusal Suç Ajansı (İngiltere) ve Europol, Perşembe günü EncroChat sunucularını kapattıklarını ve iki kolluk görevlisi de dahil olmak üzere 746 şüpheliyi tutukladıklarını açıklarken, suçlara yönelik şu verileri paylaştılar;

-54 milyon £ 'dan fazla yasa dışı nakit,

-AK47 saldırı tüfeği, hafif makineli tüfekler, tabancalar, dört el bombası ve 1.800'den fazla mermi dahil 77 ateşli silah

-2 tondan fazla A ve B kategorisi ilaç,

-Yasadışı bir laboratuvardan 28 milyondan fazla tıbbi hap,

Avrupa Parlamentosu siber saldırıya uğradı Avrupa Parlamentosu siber saldırıya uğradı

-55 yüksek değerli otomobil ve 73 lüks saat

Konuyla ilgili Europol’den yapılan açıklamada ise;

"2020'nin başlarında EncroChat, muhtemelen suç faaliyeti ile uğraşan kullanıcılardan çok yüksek bir paya sahip en büyük şifreli dijital iletişim sağlayıcılarından biriydi. Özellikle uyuşturucu ticareti ve kara para aklama suçlarının organizasyonunda hedefledikleri ülkelerde kullanılıyordu" denildi.