İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor

Seçimler ve ekonomik dinamikler Ukrayna’ya yapılan askeri yardımları etkiliyor!

Batı'nın Ukrayna'ya askeri yardım sağlamasına yönelik desteği son on dokuz ay boyunca istikrarlı bir şekilde devam ederken, bazı Avrupa devletleri fikrini değiştirerek artık iç meselelere öncelik vermeyi tercih ediyor gibi görünüyor.

Şubat 2022'de savaşın patlak vermesinden bu yana Polonya, komşusu Ukrayna’ya tank ve zırhlı araçların yanında obüs, savaş uçağı, MANPAD sistemleri ve mühimmat desteği sağlayarak Ukrayna'nın en sıkı müttefiklerinden biri olarak kendisini göstermiş oldu.

Military Aid 2

Ancak Ukrayna'ya yapılan teslimatlar Polonya ordusunun kapasitesinde geçici boşluklar yarattı. Geçtiğimiz baharda Varşova, Polonya Savunma Bakanlığı'nın 2022'de sipariş ettiği Güney Kore üretimi FA-50 uçaklarının ilk teslimatlarını almadan önce Ukrayna Hava Kuvvetlerine MiG-29 savaş uçaklarını bağışlamıştı.

Polonya 15 Ekim'de genel seçime doğru giderken Varşova'nın Kiev'le ilişkileri meselesi devam eden kampanyanın merkezinde yer alıyor. Geçtiğimiz haftalarda, iki ülke hükumetlerinin Ukrayna'dan tahıl ithalatına getirilen yasağın uzatılması konusunda anlaşmazlığa düşmesiyle bu ilişkiler giderek daha gergin hale gelmişti. Kırsal seçmenlerin yaklaşan oylamanın sonucuna karar vermesi muhtemel olduğundan, sorun hızla diplomatik bir tartışmaya dönüştü.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, 20 Eylül'de yerel yayın kuruluşu Polsat News'e verdiği röportajda, Kiev'in Moskova işgaline karşı mücadelesine desteğini sürdürürken hükümetinin Polonya silahlı kuvvetlerini silahlandırmaya odaklanmak amacıyla Ukrayna'ya silah tedarikini durdurduğunu açıklamıştı.

Ukrayna'nın daha önce çok yakın olduğu bir diğer önemli Doğu Avrupa müttefiki ise Slovakya'ydı. Slovakya savaşın başından beri Kiev'e doğrudan ve Alman Ringtausch programı aracılığıyla çeşitli askeri teçhizatları bağışlamıştı. Bunlar arasında envanterlerindeki bir düzine MiG-29A savaş uçağı ve kundağı motorlu topçu sistemleri gibi çok sayıda önemli ekipman yer alıyordu.

Military Aid 1

Ancak Polonya'da yaşananlara benzer şekilde Slovakya’da Ukrayna ordusunun silahlandırılması konusundaki tutumunu değiştiriyor gibi görünüyor. Bu fikir değişikliği Slovakya'da yeni seçilen Rusya yanlısı Başbakan Robert Fico tarafından gerçekleştirildi. Zira kendisi seçim sloganlarında ve vaatlerinde Ukrayna’ya yapılan yardımların kesileceğini taahhüt ediyordu.

Fico, 2 Ekim tarihinde kazandığı zafer sonrası düzenlediği basın toplantısında bu vaadinin arkasında olduğunu ve silah yardımlarının kesileceğini bir kez daha tekrarlamış oldu. Başbakan, basına verdiği açıklamalarda her ne kadar Ukrayna ordusunun silahlandırılması konularında yardımlarını kesecek olsalar da insani yardım ve Ukrayna’nın yeniden inşası konularında desteklerinin süreceğinin altına çiziyor. Askeri yardım kesintisinin arka planındaki nedenin ise enerji fiyatları ve yaşam maliyetlerindeki artış gibi Slovakya için savaş harici daha büyük sorunların varlığı gösteriliyor.

Ukraynalı yetkililer, mücadelelerinde Avrupa desteğinin kesilmeden süreceğine inançlarının tam olduğunu dile getiriyor. Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinin de kapıda olduğu ve Donald Trump’ın seçilmesi durumunda Ukrayna’ya yapılan yardımları nasıl etkileyeceği ise merakla beklenen diğer konular arasında yer alıyor.