Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası yaptığı alımlarla adını sıkça duyuran Polonya, askeri açıdan yeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Bakan Blaszczak’ın açıklamalarına dayandırılan habere göre Polonya, Avrupa’nın en büyük kara ordusunu kuracak ve bu ordu 300 bin kişiye çıkacak. Bakan, ‘’Böyle bir ordu yaratmanın oldukça mümkündür. Açıkça beyan etmek gerekiyor ki, sadece bunu yapmaya istekli ve yetenekli olmanız yeterli.’’ dedi.

İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya'ya yardım ediyor

Bakan Mayıs ayında benzer bir açıklama yaparak, ordu kurmadaki amaçlarını şöyle ifade etmişti; ‘’ Tam olarak amacımız bu: Rusya'nın ülkemize saldırmaya cesaret edemeyeceği kadar güçlü bir ordu yaratmak.’’

uid_db6d4eb8e99d4b9cb92cc3b1e31e52e2_width_1280_play_0_pos_0_gs_0_height_720_mariusz-blaszczak-polands-deputy-prime-minister-and-minister-of-defense-c-and-col-tomasz-sawczuk-l-commander-of-the-15th-air-defense-regim

Polonya sık sık yaptığı askeri anlaşmalarla gündeme geliyor. Özellikle son dönemde Güney Kore ile çözüm ortaklığı kurup, askeri üretim tesisleri kurmaya başladı. Polonya’nın bu çabası, ‘’Ukrayna’dan sonra sıranın kendilerine geleceğini düşünüyorlar’’ şeklinde yorumlanıyor.

Rus Askeri uzmanlar ise Polonya’nın nihai amacının; kendi tarihi toprakları kabul ettiği için, Batı Ukrayna’yı ele geçirmek olduğunu öne sürüyor. Onlara göre, Varşova'nın Kiev'e aylarca sağladığı askeri yardımı açıklayan da bu arzudur.

yejv9eyl9ub51

Rusya ile Ukrayna savaşı başladıktan bu yana Polonya, ciddi sayıda askeri savaş aracı, ekipman ve mühimmat desteği sağladı. Ukrayna’da kurulan yabancı lejyonlarına da binlerce sayıda Polonyalı gönüllünün katıldığı belirtiliyor.