Türkiye'den Bayraktar SİHA alan ilk NATO ülkesi Polonya'dan Türkiye'ye övgüler gelmeye devam ediyor.

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, ülkenin Rzeczpospolita isimli gazetesine yaptığı konuşmada Türkiye'nin NATO ülkeleri için önemine dikkat çekti. 

ABD Başkanı Joe Biden'ın birebir gerçekleştirdiği tek görüşmenin Recep Tayyyip Erdoğan ile olduğuna işaret eden Rau, "Türkiye hem ABD hem de Polonya için kilit bir müttefiktir. Bunun kanıtlarından biri de Başkan Biden'ın Brüksel'de yapılacak NATO zirvesi için planlanan tek ikili görüşmesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşme olmasıdır. ABD, Afganistan'dan çekilirken, bu çekilmenin gözetimi Türk ordusu tarafından yapılıyor. Şunu da unutmamak gerekir ki Türkiye, özgür dünyanın savunması için gerekli bir müttefiktir. Askeri yönetim altında olduğu zamanlarda bile bir NATO üyesi olarak güvenilirliği konusunda hiçbir şüphe duyulmadı. Bugünkü Türkiye demokratik bir ülke olurken, durum da farklı değildir. NATO ve Avrupa'nın Türk müttefiklerine ihtiyacı vardır." dedi.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Kuzey Akım-2 Projesi

ABD'nin Kuzey Akım-2 projesine yönelik yaptırım muafiyeti kararını basından duyduğunu söyleyen Rau, "Amerikalı müttefiklerimiz, bu kararın sonuçlarına dünyanın en çok maruz kalacak olan bölgesi ile müzakere için vakit bulamamışlardır." ifadelerini kullandı.

Projenin; Ukrayna, Polonya ve diğer NATO ile Orta Avrupa ülkeleri için 'askeri tehdidi artıracağını' iddia eden Rau, Rusya'yı komşularına karşı 'saldırgan bir siyaset yürütmekle' itham etti.

Zbigniew Rau, Belarus'taki gelişmeleri destekleyen nitelikte olan şu ifadelere yer verdi:

"Polonyalılar, Belarus demokrasisini, kendi hayatlarını ve sevdiklerini tehlikeye atan cesur Belarusluları desteklemek için birleşmeli, bu sayede Belarus halkı demokrasi hakkını kazanabilir." ifadelerini kullandı.