Polonya, fırkateyn programı kapsamında farklı ülkelerle iş birliğine gidiyor.

Fransız Thales şirketi, Polonya'nın MIECZNIK fırkateyn programına TACTICOS savaş yönetim sistemi sağlamak için Polonya merkezli devlete bağlı savunma şirketi PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) ile iş birliği sözleşmesi imzaladı.

İmzalanan sözleşme kapsamında Fransız şirket, MIECZNIK projesi kapsamında inşa edilecek fırkateynlere TACTICOS entegre savaş yönetim sistemi, sonar sistemi, hava gözetleme radarı, atış kontrol radarı ve 360 derece kızılötesi sensör sağlayacak.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, "Thales, Polonya Donanması MIECZNIK fırkateynlerini TACTICOS savaş yönetim sistemi, sonarlar, kızılötesi sensörler ve radarlarla donatacak ve savaş gemilerine tespit, tanımlama, komuta ve kontrol ve karar verme için çoklu işlevler sağlayacak. İlk geminin, Thales ile PGZ-MIECZNIK Konsorsiyumu (Polska Grupa Zbrojeniowa liderliğindeki) arasındaki işbirliği anlaşmasını da içeren stratejik bir program aracılığıyla 2029 yılında hizmete girmesi bekleniyor." ifadelerine yer verildi.

Thales'in açıklamasında, imzalanan iş birliği sözleşmesinin şirket ile PGZ tarafından 2022 yılında imzalanan Stratejik İşbirliği Anlaşmasının bir sonucu olduğu vurgulandı.

Polonya'nın MIECZNIK fırkateynlerine entegre edilecek Thales sistemleri

Denizde iletişim hatlarının ve kritik altyapının güvenliğinin sağlanması da dahil olmak üzere çok çeşitli görevleri yerine getirmek üzere tasarlanan MIECZNIK sınıfı çok rollü fırkateynler, Polonya Donanması'nın yeteneklerini önemli ölçüde artıracak ve Polonya Donanması'na önemli bir katkı sağlayacak. Bu gemiler, Thales tarafından geliştirilen ve savaş gemisinin savaş sistemine entegre edilen bir dizi sensörle donatılacak. 

tacticos_small

Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti

Thales savaş yönetim sistemi TACTICOS, fırkateyn savaş sisteminin merkezi komuta ve karar alma unsuru olacak. Sensör kontrolünü, resim derlemeyi, durum değerlendirmesini, eylem desteğini ve silah kontrolünü destekleyen işlevi ve performansı, bir askeri geminin operasyonel etkinliği açısından kritik öneme sahip.

BlueHunter

Polonya'nın MIECZNIK fırkateynleri, BlueHunter gövdeye monteli radar ve Captas-2 çekili dizili sonardan oluşan, genel su altı durumunun çoklu sensör değerlendirmesini sağlayan eksiksiz bir Thales sonar paketine güvenecek.

Captas

Buna ek olarak Thales, birbirini tamamlayan iki radar olan SM400 Block 2 ve NS50'yi de sağlayacakÇok fonksiyonlu bir S-Bant radarı olan SM400 radarı, 400 km'ye kadar menzilde uzun menzilli hava ve yüzey gözetleme, helikopter kontrolü ve silah kontrol fonksiyonlarını aynı anda sağlamak üzere tasarlanmıştır. NS50 radarı, TSA 6000 IFF 1 sorgulayıcıyla birlikte üstün hava ve yüzey algılama, izleme ve sınıflandırma sağlayan ek bir koruma katmanı sunar. Fırkateynler ayrıca 360° deniz kızılötesi arama ve takip sistemi olan ARTEMIS ve STIR 1.2 EO Mk2 atış kontrol radarıyla da donatılacak.ARTEMIS_Infographics_R12_ENG-1