Korea Aerospace Indstries şirketi tarafından geliştirilen FA-50 eğitim ve hafif taarruz uçağı Polonya'nın 15 Ağustos'ta düzenleyeceği Silahlı Kuvvetler Günü etkinliğinde sergilenmesi talebi üzerine erken teslim edildi.

Uçakların teslimatını Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak resmi Twitter hesabından yaptığı paylaştığı paylaşımla duyurdu.

Błaszczak, “Polonya Ordusu için ilk iki FA/50 uçağı şimdiden Polonya’da! Sovyet sonrası teçhizatın yerini alan Güney Kore’den sipariş edilen hafif savaş uçakları, Hava Kuvvetlerinin potansiyelini güçlendirecek” dedi.
 

Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor Azerbaycan ordusu Karabağ’daki mayınları OZAN’la temizliyor

Defence24’ün haberine göre Polonya Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı yayımladığı tebliğinde pilotların eğitimlerini planlanandan bir buçuk ay önce tamamladıklarını açıkladı. Yapılan açıklamada ayrıca, “Pilotlar yakında FA-50 uçağını kabul etmek için Polonya’ya dönecek. Gelecekte FA-50PL’nin başka bir geliştirilmiş ve daha iyi silahlı versiyonunun eğitimine başlanacak. İki ülke tarafından yapılan anlaşmaya göre, uçaklar 2025’te teslim edilecek” ifadelerine yer verildi.

2022 yılında Güney Kore ve Polonya arasında değeri 3 milyar doları bulan toplam 28 adet FA-50 eğitim ve hafif taarruz uçağı için anlaşma imzalandı.

48 adet FA-50'nin 2028 yılına kadar Polonya’ya teslim edilmesi hedefleniyor.  İlk 12 uçak ve yedek malzemelerin ise 2025’e kadar Polonya’ya teslimatı planlanıyor.