Mi-8 ve Mi-17 helikopterlerinin benimsenmesinden beri Polonya Silahlı Kuvvetleri modern taarruz helikopterleri ve nakliye helikopterlerinin eksikliğini yaşamakta. Polonyalı kuvvetlerin elindeki Mi-24 helikopterleri kıyasla daha kabiliyetli olsa da Polonyalı kuvvetlerin kullanmakta olduğu Mi-24 helikopterleri modern elektronik sistemler ve silahlanma açısından eksik kalıyor.

ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak

Over Defense tarafından yapılan habere göre, 2010’lu yıllarda Polonya Savunma Bakanlığı 50 adet AIRBUS H-225M için anlaşmaya varılmıştı ancak bu esnada Polonya’daki hükümetin değişmesi ile anlaşma iptal edildi. Eskimiş Sovyet helikopterleri Mi-8 ve Mi-17’lerin değiştirilmesi adına oluşturulan 3 program için Polonya Savunma Bakanlığı anlaşma yapabileceği firmaların arayışı içerisinde.

Polonya’nın helikopterlerini yenilemek için kullanmayı planladığı kaynağın büyük bir kısmının, Polonya Silahlı Kuvvetleri tarafından çeşitli modernleştirme programları için harcanmış olması da Polonya’nın modern taarruz helikopterlerine erişmesinin önündeki önemli sorunlarından biri.