Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından Polonya, güvenlik açısından yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Polsat News'in haberine göre Polonya'nın, acil bir durumda halkın kullanımına hazır olmalarını sağlamak için ülkedeki bomba sığınaklarının envanterini çıkarmaya başladığı öne sürüldü.

Polonya basını; Polonya İçişleri ve İdare Bakan Yardımcısı Maciej Wasik'in açıklamalarına yer vererek yaklaşık 62 bin “sığınma yerinin” ilçe itfaiyeleri tarafından teftiş edildiğine yer verdi. Haberlerde yer alan bilgilere göre yapılan incelemelerde, sığınakların uygun şekilde donatılıp donatılmadığı ve kullanıma uygun olup olmadığı analiz edilecek.

Maciej Wasik, sığınakların envanterlerinin sayımlarının rutin faaaliyetler olduğunu ve Polonyalılar için bir tehlike bulunmadığını vurguladı:

"NATO'dayız, Avrupa Birliği'nin bir parçasıyız. Ukrayna'yı güçlü bir şekilde desteklesek de bu savaşta yer almıyoruz, ancak Polonya güvenli bir ülke. En karanlık senaryolara hazırlanıyoruz. Bu konuda kararlıyız. Gerçekleşme ihtimalleri çok düşük olsa da biz onlar için hazırız."

62 bin sivil sığınak Polonya nüfusunun yalnızca yaklaşık yüzde 3.4'üne denk geliyor. Bu da 1,3 milyon kişinin barınabileceğini gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Azerbaycan ziyareti

Wielkopolska eyaleti gibi bazı bölgelerde bu tür kamu tesisleri bulunmuyor. Polonya İçişleri ve İdare Bakanlığı haziran ayında Polonyalıların garajlara ve bodrumlara sığınabileceklerini ileri süren açıklamalarda bulunmuştu.