Devam eden Rusya-Ukrayna savaşında Batılı ülkelerin Ukrayna yönelik askeri destekleri devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna içindeki ilerleyişini durduran ve Donbas bölgesini geri almaya yönelik faaliyetlerine hız veren Ukrayna tarafı Rusya’nın ancak gerekli silah desteği ile durdurulabileceğini savunuyor.

Kanada ile Boeing arasında P-8A Poseidon anlaşması Kanada ile Boeing arasında P-8A Poseidon anlaşması

Bu kapsamda savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna’yı net bir şekilde destekleyen Polonya, yardımlarına devam ediyor.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna'nın özgürlüğünü savunmasına yardım etmenin, Avrupa değerlerini savunmak anlamına geldiğini söyledi.

Ukrayna'ya savaş uçağı tedarik etme konusu gündeme gelirse lehte oy kullanacaklarının altını çizen Morawiecki, "Ancak bu elbette yalnızca NATO'nun vereceği bir karar olabilir." ifadesini kullandı.

Morawiecki, Batı'nın Ukrayna'ya daha gelişmiş silahlar sağlayarak destek verme konusunda daha cesur olması gerektiğini vurguladı.

Ülkesinin Ukrayna'ya silah desteğine devam ettiğini kaydeden Morawiecki, "Ukrayna'ya şimdiye kadar 250 tank gönderdik. Ayrıca önümüzdeki haftalarda en gelişmiş tanklarımızdan 60'ını daha göndereceğiz. Ek olarak 14 Leopard tankı teslim edeceğiz. Yani bu sayı 300'e ulaşacak." diye konuştu.