ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı ilk kez görüntülendi ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı ilk kez görüntülendi

Polonya, Rusya'nın Ukrayna işgalinin ardından dev askeri alımlarına devam ediyor.

Polonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak resmi sosyal medya hesabından anlaşmayı duyurdu.

Buna göre Polonya Kara ve Hava Kuvvetleri'nin kullanımı için Güney Kore'den 1000 K2 ana muharebe tankı, 700 adet K9 155mm kundağı motorlu obüs ve 50 adet FA-50 hafif taarruz uçağı tedarik edilecek.

Anlaşma kapsamında sözleşmesi yapılan ürünlerin önemli bir kısmı Polonya'da üretilerek, Güney Kore'nin Polonya'ya teknoloji transferi sağlanacak. 

Sözleşmelerin ana yükleniceleri ise Polonya'da Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) iken, Güney Kore'de Hyundai Rotem ve KAI oldu.

Bakan Błaszczak yaptığı açıklamada, ''Bugün K2 tankları, K9 top obüsleri ve FA-50 uçaklarının tedariki için sözleşmeler imzaladık. Silahlı kuvvetlerimiz modern silahlar alıyor ve endüstri daha fazla gelişme şansı buluyor. Teslimatlar 2022 gibi erken bir tarihte başlayacak ve en az 300.000 kişilik güçlü bir ordunun inşasına izin verecek.'' ifadelerini kullandı.

K2 Black Panther

3+ nesil bir ana muharebe tankı olan ve 3 kişilik mürettebat tarafından kullanılan K2 Black Panther, 10.8 m uzunluğa, 3.6 m genişliğe ve 56 ton ağırlığa sahip. Tankın zırhı ise Kompozit zırh koruması ve ERA Patlayıcı Reaktif Zırh bloklarından oluşmaktadır. Ayrıca tankta yangın kontrol sistemi, aktif koruma sistemi, KRBN koruma sistemi, gündüz/gece optikleri, termal optik ve otomatik yangın söndürme sistemi bulunmaktadır.

K-9 Thunder

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı ve Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri için Samsung Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve geliştirilen K9 Thunder, Hanwha Savunma tarafından üretilmektedir.

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile sınıfının en iyi obüslerinden biri olarak kabul edilen K9'lar Finlandiya'nın yanı sıra Türkiye, Estonya, Polonya, Hindistan, Norveç ve Avustralya tarafından tercih edildi. Öte yandan K9'ların üreticisi Hanwha Defense'e göre dünya çapında yaklaşık 1.700 K9 sistemi hizmet veriyor.