Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası en fazla savunma alımı yapan ülkelerin başında gelen Polonya, alımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ABD'den yaklaşık 10 milyar dolar değerinde 486 adet M142 HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi'nin (ÇNRA) tedariki kapsayan çerçeve anlaşmayı onayladı.

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak, sosyal medya platformu X (Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, "HIMARS’lar düşmanı caydıracak türden bir vurucu güç oluşturacak. Muhalefet, sayıyı fazla buluyor. Bu, bizi güvende tutacak bir ihtiyaç." ifadelerini kullandı.

ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi ABD'den daha fazla AT4 ve Carl-Gustaf mühimmatı siparişi

ABD ile Polonya arasındaki çerçeve anlaşması kapsamında Polonya savunma endüstrisi, HIMARS roketatarının temel bileşenlerini Jelcz 6x6 kamyona entegre etmek için Lockheed Martin ile birlikte çalışacak. Anlaşma ayrıca, HIMARS mühimmatı için teknoloji transferi ve üretim siparişlerini içeriyor. Polonya endüstrisinden önemli katılımcılar arasında Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Huta Stalowa Wola (HSW), WZU ve MESKO yer alıyor.

Çerçeve anlaşması, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Polonya'nın yaklaşık 10 milyar dolar değerinde gelişmiş roketler ve roketatar satın alma teklifini desteklemesinden yedi aydan fazla bir süre sonra geldi. Onaylanan satışta ayrıca, 45 adet M57 Ordu Taktik Füze Sisteminin yanı sıra yüzlerce güdümlü çok namlulu roket ve savaş başlığı çeşidi de yer alıyor.

F5vOh1aWcAAd4w1

İlgili anlaşmanın onaylanması sonrası Polonya, Şubat 2019 imzalanan yaklaşık 414 milyon dolarlık anlaşma kapsamında sipariş ettiği 20 adet HIMARS sistemi ile beraber toplamda 500 adetten fazla ABD üretimi ÇNRA sistemini envanterinde bulunduracak.

Polonya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, HIMARS teslimatlarının 2025 yılından itibaren başlaması planlanıyor olup ABD'nin anlaşma süresi teknik destek vereceği de belirtildi.

F5vOh1VWsAAFJzn

M142 HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi

HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi (ÇNRA), kamyon üzerine eklemlenmiş bir hafif çoklu roketatar sistemi olarak ABD'li Lockheed Martin tarafından üretiliyor.

Her bir fırlatıcısı 3 kişilik bir ekip tarafından çalıştırılan HIMARS ÇNR; 6 adet 227mm M270 roketi ve 1 adet yaklaşık 165 km azami menzile sahip satıhtan satha MGM-140 ATACMS füzesi ateşleyebilir.

Sistemin atış menzili roketlere göre 2-300 km arasında değişiyor:

  • M26 roketi için: 32 km
  • M26A1/A2 roketi için: 45 km
  • M30/31 roketi için: 70 km
  • MGM-140 ATACMS füzesi için: 300 km
  • Precision Strike Füzesi (PrSM) füzesi için: 500 km