Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası en çok savunma ürünü alımı yapan ülkelerin başında gelen Polonya, bu alımlara bir yenisini daha ekledi.

Polonya Savunma Bakanlığına bağlı Silahlanma Ajansı tarafından yapılan açıklamada, İsrailli Rafael ile yüzlerce Spike LR tanksavar füzesi tedariki için yaklaşık 100 milyon dolarlık sözleşme imzalandığı ifade edildi.

Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı Hırvatistan'a Rafale savaş uçağı teslimatı

Yaklaşık 100 milyon dolarlık sözleşme kapsamında Polonya Ordusu, ilgili tanksavar füzelerini 2023 ile 2026 yılları arasında teslim alacak.

F2merycXEAA8FsL

İmzalanan milyonlarca dolarlık sözleşme, Rafael'in Polonyalı ortağı olan ve Spike LR füzesi ile fırlatıcısını Polonya'da lisans altında üreten Mesko şirketi aracılığıyla gerçekleştirildi.

Spike LR tedariki ile ilgili açıklama yapan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszcak, "Ordumuzun tanksavar yeteneklerini sürekli olarak güçlendiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda teslim edilmek üzere birkaç yüz Spike LR tanksavar füzesi için sözleşme imzaladık. Modernleştirilmiş ve iyi donanımlı bir ordu, güvenliğimizin garantisidir. Bu nedenle Polonya silah endüstrisinin olanaklarını kullanarak Polonya Ordusunu sürekli olarak güçlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

SPIKE-SR-2

Polonya Ordusu, yapılan anlaşma kapsamında tedarik edilecek olan Spike LR tanksavar füzelerini, yakın zamanda sipariş ettiği 1000 adet Borsuk ZMAve Rosamak ZMA'nın üzerinde bulunan ZSSW-30 insansız tarete entegre etmeyi planlıyor.

Polonya, yaklaşık 20 yıldır belirli aralıklarla Spike tanksavar füzesi tedarik ediyor. 20 yıllık süre içerisinde Polonya, iki parti Spike füzesi teslim aldı. 2003 yılında imzalanan anlaşma kapsamında ilk parti teslimatları, 2004 ile 2013 yılları arasında gerçekleştirildi ve 2675 adet füze ve 264 adet taşınabilir fırlatma ünitesini içerdi. 2015'te yapılan 1000 adet tanksavar füzesini içeren yaklaşık 150 milyon dolarlık anlaşma kapsamında ise ikinci parti teslimatlar, 2018 ile 2021 yılları arasında tamamlandı.

Spike LR Füzesi

SPIKE LR tanksavar füzesi, karada etkin olarak kullanılabildiği gibi, çeşitli araçlara, helikopterlere ve deniz platformlarını da entegre edilebiliyor.13 kg'dan hafif ağırlığa ve 1,2 metre uzunluğu sahip olan füze, SPIKE ailesinin serisinin en gelişmiş versiyonu olarak biliniyor.

Maksimum menzil, karada kullanım için 5,5 km iken RF veri bağlantısı sayesinde helikopterlerden ateşlendiğinde 10 km menzile sahip oluyor.

SPIKE füzesi, çok amaçlı harp başlığı ile 20 cm derinliğe kadar betonarme delip geçebilmekte ve yumuşak hedeflere karşı kullanıldığında patlayıcı maddeleri verimli bir şekilde dağıtma kabiliyetine sahip.