Polonya, yeni savaş uçağını semalarında uçurmak için gün sayıyor.

Polonya ile Güney Kore arasında imzalanan sözleşme kapsamında Polonya Hava Kuvvetleri için Korean Aerospace Industries (KAI) tarafından üretilen ilk FA-50GF hafif taarruz uçağı düzenlenen törenle tanıtıldı.

Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen roll-out töreninde, Güney Kore Savunma Bakanı Lee Jong-Sup ve Polonyalı mevkidaşı Mariusz Blaszczak'ın yanı sıra Kore Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Jung Sang-Hwa ve Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) Başkanı Eom Dong-Hwan katıldı.

Törende konuşan Güney Kore Savunma Bakanı Lee, "Sadece şirketimizin üstün teknolojisi ve üretim kapasitesi değil, aynı zamanda iki ülke arasındaki güven ve Polonya'nın kararlılığı sayesinde böyle bir savunma iş birliği projesini kısa sürede başarılı bir şekilde hayata geçirdik." dedi.

FyAo9nbaEAIqg1M

Koreli mevkidaşı sonrası söz alan Polonya Savunma Bakanı Blaszczak, "FA-50GF'nin hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesi sayesinde Polonya artık kendisini daha gelişmiş askeri stratejilerle donatabiliyor ve askeri modernizasyonu gerçekleştirebiliyor. FA-50GF'nin Polonya hava sahasında uçmasını dört gözle bekliyorum." diyerek konuştu.

Polonya Hava Kuvvetleri için çok önemli bir gün olduğunu vurgulayan Mariusz Blaszczak, Sovyet sonrası dönem uçaklarını elden çıkardıklarını, Polonya Hava Kuvvetleri'nin bundan sonra sadece F-16 ve FA-50'yi ve çok yakında F-35'i de kullanacağını ifade ederek sözlerini bitirdi.

Önümüzdeki ay boyunca yapılacak uçuş testlerinin ardından KAI, 2023 yılının sonuna kadar 12 adet FA-50GF hafif taarruz uçağını Polonya'ya teslim etmeyi planlıyor. Güney Koreli şirket, bu yıl teslim edilecek 12 uçağın yanı sıra, 2025'in ikinci yarısından 2028'e kadar FA-50PL adlı yükseltilmiş versiyondan 36 adet tedarik etmeyi planlıyor.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek