K2 tankları ve K9 obüsleri deniz yolu ile Polonya'nın Gdynia limanına sevk edildi.

Teslimaya dair Polonya Savunma Bakanlığı paylaşımda bulunarak K2 ve K9'ların limandan indirilme anlarını paylaştı.

Polonya, Temmuz 2022'de 1000 adet K2 ana muharebe tankı, 700 adet K9 155mm kundağı motorlu obüs ve 50 adet FA-50 hafif taarruz uçağı tedarik edilmesi konusunda Güney Kore ile anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında ilk parti K2 tankları ve K9 obüsleri Polonya Silahlı Kuvvetleri tarafından teslim alındı.

Bakan Błaszczak yaptığı açıklamada, ''Bugün K2 tankları, K9 top obüsleri ve FA-50 uçaklarının tedariki için sözleşmeler imzaladık. Silahlı kuvvetlerimiz modern silahlar alıyor ve endüstri daha fazla gelişme şansı buluyor. Teslimatlar 2022 gibi erken bir tarihte başlayacak ve en az 300.000 kişilik güçlü bir ordunun inşasına izin verecek.'' ifadelerini kullandı.

K2 Black Panther

3+ nesil bir ana muharebe tankı olan ve 3 kişilik mürettebat tarafından kullanılan K2 Black Panther, 10.8 m uzunluğa, 3.6 m genişliğe ve 56 ton ağırlığa sahip. Tankın zırhı ise Kompozit zırh koruması ve ERA Patlayıcı Reaktif Zırh bloklarından oluşmaktadır. Ayrıca tankta yangın kontrol sistemi, aktif koruma sistemi, KRBN koruma sistemi, gündüz/gece optikleri, termal optik ve otomatik yangın söndürme sistemi bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de

K-9 Thunder

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı ve Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri için Samsung Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve geliştirilen K9 Thunder, Hanwha Savunma tarafından üretilmektedir.

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile sınıfının en iyi obüslerinden biri olarak kabul edilen K9'lar Finlandiya'nın yanı sıra Türkiye, Estonya, Polonya, Hindistan, Norveç ve Avustralya tarafından tercih edildi. Öte yandan K9'ların üreticisi Hanwha Defense'e göre dünya çapında yaklaşık 1.700 K9 sistemi hizmet veriyor.