Polonya, sipariş ettiği Abrams tanklarını envanterine eklemeye başladı.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

Polonya Savunma Bakanlığı, ABD ile yapılan anlaşma kapsamında 2'inci el olarak sipariş edilen 366 adet M1A1 Abrams tanklarının ilk partisinin teslim alındığını açıkladı.

Yapılan teslimat kapsamında 14 adet M1A1 Abrams ana muharebe tankının yanı sıra M88A2 Hercules kurtarma aracı da Polonya Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

FzuHm-CWYAAVXds

Teslimat töreninde konuşan Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, "Nisan 2022'de ve Ocak 2023'te ortağımız ABD ile Polonya Ordusu için 366 Abrams tankının satın alınmasına ilişkin iki anlaşma imzaladım. Bugün, ilk Abrams tankları şimdiden Polonya topraklarında. Bu, Polonya Ordusu tarihinde önemli bir gün. Bu, Polonya-ABD iş birliği tarihinde önemli bir gün."

Teslimat hızımızı yüksek tuttuk. Teçhizat ve eğitimli askerlerimiz zaten var. Bu sayede Polonya güvende. Bugün, hem Polonya’nın hem de NATO'nun tüm doğu kanadının güvenliğine hizmet eden Polonya-ABD ittifakının gücünü gösteriyoruz."  ifadelerini kullandı.

FztkU-QWwAA4QK6

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasını sonrası Polonya, mevcut tank envanterinin bir kısmını Ukrayna’ya teslim etti. Ukrayna’ya yapılan teslimatların ardından envanterdeki açıkları kapatmayı çalışan Polonya, Güney Kore, ABD ve Alman tanklarını tedarik etmeye başladı. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ABD ile Polonya hükümetleri arasında Nisan 2022’de 250 adet M1A2 tankı ile Temmuz 2022’de 116 adet ikinci el M1A1 Abrams ana muharebe tankı tedariki için sözleşme imzalandığını belirtmişti. Polonya’nın ilk M1A1 Abrams tankı, geçtiğimiz Mart ayında görüntülenmişti.