Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası en fazla savunma alımı yapan ülkelerin başında gelen Polonya, sipariş verdiği ürünleri teslim almaya devam ediyor.

ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi ABD'den Suudi Arabistan için SIGINT uçağı hamlesi

Güney Kore merkezli Hanwha Aerospace, 2022 yılında Polonya ile yapılan anlaşma kapsamında yeni parti K9 Thunder 155mm kundağı motorlu obüs sistemlerinin teslimatını gerçekleştirdi.

F9He_RUXcAAhhkt

Gerçekleştirilen yeni parti teslimat kapsamında 18 adet K9 Thunder obüs sistemi, Hanwha Aerospace'in üretim tesisinden çıkarılarak gemi yoluyla Polonya'ya gönderilecek.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Hanwha Aerospace'in K9 obüslerini zamanında ve hatta bu son teslim tarihlerinden önce teslim etmek için üretim kapasitesini iki katına çıkardığı vurgulandı.

Güney Koreli şirket, imzalanan anlaşma doğrultusunda ilk parti 48 adet obüs sisteminin teslimatını Aralık 2022'de gerçekleştirmişti. Polonya'nın toplamda 212 adet K9A1 (Polonya versiyonu K9PL) Thunder kundağı motorlu obüs sistemi siparişi bulunuyor.

Polonya ile Güney Kore arasındaki büyük savunma iş birliği

Son dönemde milyarlarca dolarlık devasa savunma alımları yapan Polonya, bu alımlar kapsamında Güney Kore ile ciddi bir savunma iş birliğine gitti.

2021 yılı ve 2022 yılının ilk yarısında Güney Koreli şirketlerle ciddi müzakereler yürüten Varşova, bu görüşmeleri nihayete erdirdi. Bu kapsamda Polonya Savunma Bakanlığı, Güney Kore merkezli şirketlerle büyük ölçekli savunma alımları için anlaşmalar imzaladı.

Polonya Güney Kore

26 Ağustos 2022'de Polonya Savunma Bakanlığı, Hyundai Rotem ve Hanwha Defence ile K2 tankları ve paletli K9 155mm kundağı motorlu obüsler satın almak için bir sözleşme imzaladı. Anlaşma kapsamında Polonya, 3,37 milyar dolar değerinde 180 adet Güney Kore K2 Black Panther tankı ve 2,4 milyar dolar değerinde 212 adet K9A1 Thunder kundağı motorlu obüs alacak.

6 Eylül 2022'de Polonya hükümeti, 705 milyon dolar değerinde 12 FA-50GF hafif savaş uçağı ve 2,3 milyar dolar değerinde 36 FA-50PL satın almak için bir sözleşme imzaladı.

Polonya Güney Kore 2

4 Kasım 2022'de K239 Chunmoo ÇNRA sistemi için 218 modül ve 3,55 milyar dolar değerinde mühimmat tedarik etmek üzere bir anlaşma imzalandı. Füze modülleri, Polonyalı şirketler tarafından kendi ürettikleri bir kamyonun şasisine entegre edilecek.

Yapılan anlaşmaların toplam tutarı 12.325 milyar dolar olup, o zamanki ortalama döviz kuru üzerinden 16.9 trilyon won'a eşit.