ABD, B-52H ve E-3 AWACS uçaklarının motorlarını bir süre daha faal tutmak için çalışmalar yürütüyor!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından geçtiğimiz salı günü yapılan açıklamada, Pratt & Whitney şirketinin, B-52H ve E-3 AWACS uçaklarının kullandığı TF33 motorlarının uzun süreli bakımı için 870 milyon dolar değerinde bir sözleşmeyi kazandığını açıkladı.

Sözleşmenin 6 yıllık olduğu ve 6 yılın sonunda 4 yıllık bir uzatma opsiyonuna sahip olduğu aktarılırken 6 aylık bir geçiş süresi bulunan sözleşmede tüm opsiyonlar için Pratt & Whitney şirketinin tercih edilmesi durumunda çalışmaların Nisan 2034 yılında tamamlanması öngörülüyor. 

TF33 (2)

Yapılan açıklamada Pratt & Whitney'in sözleşme kapsamında bakım, onarım, yedek parça, program yönetimi, saha servisi ile mühendislik desteği de dahil olmak üzere yaklaşık 1000 TF33 motorunun bakımını üstleneceği belirtildi. Çalışmalar Oklahoma'daki Tinker Hava Üssü ve diğer ABD Hava Kuvvetleri Üslerinin yanı sıra Pratt & Whitney'in Atlanta’da bulunan tesislerinde de gerçekleştirilecek.

ABD Hava Kuvvetleri’nin mevcut E-3 Sentry uçaklarını emekli etme ve B-52H Stratofortress uçaklarının motorlarını Rolls-Royce üretimi yeni F130 motorlarıyla değiştirme planı kapsamında mevcut TF33 motorlarının kalan kullanım ömürleri boyunca bakım ve onarımı bu sözleşme ile sağlanmış olacak.  

Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı

TF33 (3)

TF33 motorları için en büyük sorunun yedek parça üretimi ve tedariki olduğu belirtiliyor. Motorun üretildiği ve serviste kaldığı uzun yıllar boyunca motor için parça üreten birçok tedarikçinin iflas etmesi veya değişmesi sebebiyle TF33 için gerekli yedek parçalara ulaşmada zorluk çekildiği belirtiliyor. Bu sözleşme sayesinde Pratt & Whitney'in bulunması zor parçaları üretmesi veya bunları üretebilecek yeni şirketler bulması için fon sağlanacak. Pratt & Whitney ayrıca bu sözleşmeyle birlikte ABD Hava Kuvvetleri üslerinde kalıcı olarak personel bulundurarak bakım ve onarım faaliyetlerinin daha hızlı ve düzenli yapılmasını sağlayacak.