ULAQ SİDA yerli motorla test edildi ULAQ SİDA yerli motorla test edildi

Rusya'nın buzkıranları zaman zaman gündemde kalmaya devam ediyor.

Eurasiantimes’ın haberine göre Putin, şu anda dünyada Rusya’nın sahip olduğu buzkıranın bulunmadığını ve bu zamana kadar da Rusya dahil hiçbir ülkenin bu güçte buzkıranlara sahip olmadığını iddia ederken, "Lider" buzkıranının "neredeyse sınırsız kalınlıkta, 3 metreye varan buz kitlelerini kırabileceğini" de kaydetti. Haberde Rusya’nın şu anda Proje 22220 kapsamında üçüncü ve dördüncü seri üretim buzkıranları olan “Yakutia” ve “Chukotka”nın inşa çalışmalarını sürdürdüğü ve sırasıyla 2024 ve 2026 yıllarında orduya teslimatını planladığı bilgileri yer aldı.

Öte yandan mayıs ayında ABD Sahil Güvenlik Komutanı Amiral Karl Schultz, ABD'nin kendi gemisini inşa ederken Arktik bölgesindeki varlığını artırmak için ağır bir buzkıran kiralama fikrini tartıştığını açıklamıştı. Bu bağlamda, Rusya’nın Arktik’te ABD’nin önünde olduğunu söylemek mümkün. 

Daha önce Rus haber ajansı TASS ise 2027 yılına kadar Pasifik'ten Atlantik'e giden en kısa Kuzey Denizi rotasının başlayacağı ve buz kırıcıların faaliyete geçebileceği değerlendirmesinde bulunmuştu.