Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya’nın güvenlik çıkarları üzerine Batı’ya karşı çetin bir açıklama yaparak “Moskova’nın cevabı hızlı ve çetin olacak” demişken; Amerikan ve NATO gemileri, denizaltıları ve savaş jetleri Rusya’nın hemen yakınındaki Norveç Arktik hava sahasına ve yeni limanlarının bir kısmına gönderilecek.

Asia Times tarafından yapılan habere göre Putin, söz konusu uyarı konuşmasını Rus askerlerinin daimi üslerine geri döneceğinin ve Rusya’nın Ukrayna sınırından çekileceğinin bildirilmesinin ardından yaptı.

Rusya 2014 yılında Ukrayna ile yaşadığı Donbass geriliminden bu yana sınırda asker bulunduruyor ve son zamanlarda bölgeye 2014’ten beri en büyük çaplı askeri birlik ve teçhizat gönderildi. Rusya, Ukrayna’nın Batılı devletler tarafından desteklenmesini öne sürerek bunun “savunma” odaklı bir faaliyet olduğunu öne sürmekte ısrar etti.

“Kırmızı çizgi”

İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu İsrailli savaş pilotlarından ''Netanyahu'' protestosu

Rusya Devlet Başkanı Putin, bahsedilen konuşmada, “Umarım kimse Rusya’ya saygıda kırmızı çizgiyi geçmez. Güvenlik çıkarlarımızı tehdit eden herhangi bir provokasyon organize edecek olanlar, şimdiye kadar hiçbir şeyden olmadıkları kadar pişman olacaklar.” ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Rusya tarafından yapılan açıklamalarda herhangi bir tehditte bulunulmadığı ancak Ukrayna’nın doğunun kontrolünü tekrar ele geçirmeye kalkışması halinde “sivilleri korumak zorunda kalınabileceği” öne sürüldü.

ABD-Norveç Ek Savunma İş Birliği Anlaşması

16 Nisan 2021 tarihinde ABD Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden bildirilene göre ABD ve Norveç; karşılıklı güvenlik iş birliğini geliştirmek, NATO operasyonlarını güçlendirmek ve Transatlantik güvenliğini artırmak için Ek Savunma İş Birliği Anlaşması’nı (SDCA) imzaladı.

Buna göre bu anlaşma gereğince ABD, Norveç kıyısı boyunca 3 hava üssü ve bir donanma tesisi için altyapı inşa edecek.

Ancak anlaşma (SDCA) hala Norveç Parlamentosu tarafından onaylanmış durumda değil. ABD belirlenen faaliyetleri anlaşmanın onaylanmasının ardından uygulamaya koyabilecek.