Hindistan Donanması, elindeki envanteri güçlendirmek amacıyla Fransa'dan Rafale M savaş uçakları almayı hedefliyor.

Letonya, IRIS-T sistemi için Almanya’ya sipariş verdi Letonya, IRIS-T sistemi için Almanya’ya sipariş verdi

Bu amaçla Hindistan, eskiyen Rus MiG-29K savaş uçaklarını değiştirmek için ihale düzenledi. İhaleye Fransa'dan Rafale-M ve ABD'den Boeing şirketinin geliştirdiği Boeing F/A-18E/F Super Hornet katıldı. Hindistan'da yapılan ihale sonucunda Rafale M savaş uçaklarının seçildiği iddia edildi.

Fransa Donanması'nın nükleer enerjili uçak gemisi Charles De Gaulle'den çalışacak şekilde tasarlanan Rafale M savaş uçakları, ABD uçak gemilerinde operasyon yapma yetkisine sahip olan ABD dışındaki tek savaş uçağı olmasıyla dikkat çekiyor.

2022 yılı başlarında Hindistan Donanma Kuvvetleri tarafından test edilen Rafale M, Aralık 2022'de Hindistan Savunma Bakanlığı'na sunulan ayrıntılı bir rapora göre, Hindistan'ın Goa eyaletindeki INS Hansa deniz üssünde test edildi.

Fransa ve Hindistan arasında Rafale M savaş uçağı alımı için yapılacak olan sözleşmenin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Mart ayında Hindistan'a yapacağı ziyarette imzalanması planlanıyor.

Sözleşme kapsamında toplam 26 adet Rafale-M savaş uçağı Hindistan'a teslim edilecek. Uçakların toplam maliyeti konusunda bilgi verilmedi.

Hindistan Hava Kuvvetleri Eylül 2020'den bu yana 36 adet Rafale B/C kullanıyor ve Donanma da Ambala Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki Rafale eğitim ve bakım tesisinden yararlanma imkanına sahip.