Ransomware (fidye yazılımı) geliştiren bir grup, Facebook reklamlarını kullanarak saldırılara başladı. Kullanıcıları hedef alan reklamlarda, fidye temalı içerikler gösteriliyor. Bilindiği üzere saldırganlar kullanıcılara ait verileri şifreliyor. Bu şifrelemenin ortadan kaldırılması için de fidye talep ediliyor.

Bazen de saldırganlar fidyeyi herhangi bir şifreleme yapmadan elde ediyor. Saldırganlar, özel ve gizli anlarının kayıt altına alındığına dair yalanlarla kullanıcıları kandırıyor, yüklü miktarda fidye talep ediyor.

Yalan bilgilerle şantaj

Haberimize konu olan hackerlar da bir Facebook reklam hesabını hackledi. Hackerların isminin Ragnar Locker isimli grup olduğu belirtiliyor.

Bu reklam hesabı üzerinden yeni reklam kampanyaları başlatan grup, reklamı görüntüleyenlere şantaj içerikli mesajlar yolladı. Reklamda fidye ödenmemesi taktirde verilerin yayınlanacağı mesajı bulunuyordu.

2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi 2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi

Hacklenen reklam hesabının sahibi Chris Hodson, fidye mesajı içeren reklamın 7 binden fazla kişiye gösterildiğini söyledi. Daha sonra da reklamın sahte bir kampanya olarak algılandığı ve yayından kalktığı aktarıldı.

Geçtiğimiz hafta da bir İtalyan firmasına ait 2 TB verinin şifrelendiği ve fidye olarak 15 milyon dolar talep edildiği aktarıldı.