İngiliz Savunma Bakanlığı, Yönlendirilmiş Enerji Silahı (DEW) sistemlerinin geliştirilmesi üzerine sözleşmeler verdiğini açıkladı.

MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında

Israel Defense sistesinde yer alan haberde, Raytheon UK ve Thales UK tarafından yönetilen konsorsiyumlara verilen sözleşmelerin toplam değerinin 72,5 milyon İngiliz sterlini (100 milyon dolar) olduğu aktarıldı.

İngiliz Savunma Bakanlığı'nın silah programının bir parçası olan sistemlerin, 2023 itibarıyla deney maksatlı olarak mevcut platformlara entegre edileceği belirtildi.

Habere göre Raytheon UK; NP Aerospace, Frazier Nash Consultants ve Raytheon Technologies ile birlikte İngiliz ordusuna araç tabanlı bir lazer DEW (LDEW) göstericisi tedarik edecek. Sistem, 2023 için deneme yapılması planlanan bir Wolfhound tekerlekli zırhlı araca kurulacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Raytheon UK Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Simon Kings, "Bu, (İngiltere'nin) gerçek dünya ortamında böyle bir lazeri kullanmaya yönelik ilk gerçek adımıdır." ifadelerini kullandı. DSEI'21 savunma fuarında konuşan Savunma Tedarik Bakanı Jeremy Quin de DEW sistemlerinin, İngiltere'nin gelecekteki ekipman programlarının önemli bir unsuru olacağına vurgu yaptı.