NATO'nun 'Mızrak Ucu-Speerspitze' adlı tatbikatına katılan Alman ordusu envanterindeki 18 adet Puma zırhlı muharebe aracının tatbikat sırasında yaşadığı teknik arıza sebebiyle hizmet dışı kalmasının ardından üretici firma Rheinmentall'in hisseleri günden güne erimeye devam ediyor. 

Schützenpanzer Puma: Verbesserung der Einsatzbereitschaft

NATO tatbikatında sınıfta kalan Alman hükümeti ile Rheinmentall arasında tansiyon yükselmişti. Almanya Savunma Bakanı Lambrecht yaptığı açıklamada Puma piyade zırhlı araçlarının güvenilir olduklarını kanıtlayana kadar Almanya'nın PUMA ZMA'lardan daha fazla satın almayacağını söylemiş ve Rheinmetall'in hisseleri yüzde 7 değer kaybetmişti.

Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı

Financial Times'a göre; düşüş hızla devam ediyor ve eldeki veriler şirketin iki gün içinde yaklaşık yüzde 10 düşüş kaydettiğini gösteriyor.

Rheinmetall wins €576 million contract to supply 30mm ammunition for Puma  infantry fighting vehicle – Defense Here

Puma ZMA

Alman ordusu Puma ZMA'ların müdernizasyonu için ilk aşaması 1,04 milyar avroya mal olan bir anlaşma imzalamıştı. 2029'a kadar tamamlanması beklenen sözleşme 154 Puma ZMA'nın modernizasyonunu içeriyor.

Almanya, büyük modernizasyon ile Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force) komutasını devralmadan önce, mevcut 350 Puma araç filosunun büyük kısmına S1 geliştirilmiş tasarım statüsü sağlamayı amaçlıyor.