Rheinmetall, önümüzdeki 3 ay içinde Ukrayna'da Rusya'nın baskısına rağmen zırhlı araç üretimi ve bakımı için fabrika açacak.

Rheinmetall'in CEO'su Armin Papperger CNN'e verdiği röportajda Almanya'nın en büyük silah üreticisinin ülkenin batı kesiminde yer alacak fabrikada üretilen tank ve diğer zırhlı araçların bakımı için Ukraynalıları eğiteceğini söyledi.

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

Rheinmetall, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna'da önemli savunma şirketlerinin ülkeye yatırım yapma konusunda endişeleri olmasına rağmen, önümüzdeki 12 hafta içinde Ukrayna'da bir zırhlı araç fabrikası açacak.

Şirket bu yılın başlarında Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna topraklarında yılda yaklaşık 400 tank üretebilecek, 200 milyon avro (218 milyon dolar) değerinde bir savaş tankı fabrikası açmayı umduğunu belirtti.

Papperger, Perşembe günü fabrika işçilerinin Rheinmetall'ın Fuchs zırhlı personel taşıyıcısını, tesis içerisinde lisans altında inşa edeceklerini ve onaracaklarını söyledi.

Rheinmetall, Ukraynalı devlet savunma grubu Ukroboronprom ile ortaklık yaparak fabrikayı işletecek ve tesisin de sahibi olacak. İki şirket, Ukrayna'nın "savunma teknolojisi kapasitelerini" güçlendirmek için Mayıs ayında bir anlaşma duyurmuştu.