Ukrayna kuvvetlerine Almanya desteği devam ediyor!

Savaşın tüm hızıyla devam ettiği Ukrayna’ya 25 ana muharebe tankı Leopard 1A5, beş zırhlı kurtarma aracı (Bergepanzer 2) ve iki sürücü eğitim tankını içeren Leopard 1 sistemleri için bir sözleşme imzalandı. Almanya tarafından finanse edilen ve iki haneli milyon Euro aralığında bir rakama denk gelen sipariş, aynı zamanda eğitim, lojistik, yedek parça, bakım ve diğer destek hizmetlerini de kapsıyor.

unnamed

Söz konusu teslimatın 2024 yılında gerçekleşmesi planlanıyor. Leopard 1 sistemleri şu anda Rheinmetall'in Unterlüß ve Kassel'deki tesislerinde bakımdan geçirilip kullanıma hazır hale getiriliyor. Böylece Rheinmetall, istikrarlı bir taktik araç akışıyla Ukrayna'yı desteklemeye devam ediyor. Grup daha önce Ukrayna'ya toplam seksen Marder piyade muharebe aracı tedarik etmekle görevlendirilmişti.

Rheinmetall’den yapılan açıklamada ayrıca sipariş alır almaz yirmi adet daha Marder Piyade Muharebe Aracı tedariki sağlayabilecekleri belirtildi. Açıklamalarda Hollanda ve Danimarka hükümetleri adına Rheinmetall Grubu’nun, gelecek yıl Ukrayna'ya on dört adet Leopard 2A4 tankı tedarik edeceği belirtildi.

Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor Rusya Ukrayna’ya kargo İKA'ları konuşlandırıyor

unnamed (1)

Ukrayna Ordusu envanterinde Almanya, Hollanda ve Danimarka’dan tedarik edilen 140 civarı Leopard 1 tankı, Almanya’dan tedarik edilmiş 90 civarı da Leopard 2 tankı bulunuyor. 2024 yılı boyunca devam edecek teslimatlar ile Ukrayna’nın Leopard 1 sayısı 300 adet, Leopard 2 sayısı da 150 adet civarında olacak.

Ukrayna’daki Leopard 2'ler, Ukrayna'nın 4 Haziran'da başlayan 2023 karşı saldırısının en uç noktasında yoğun bir çatışma içinde yer aldı. Çatışmalar sırasında Rus kuvvetlerinin 2 adet Leopard 2A4 ve 2 adet de Leopard 2A6'yı imha ettiği ve her modelden birkaçına hasar verdiği kaydedilmişti. Savaşta hasar almış bazı A4'ler onarım için zaten Polonya'ya çekilmiş vaziyette bulunuyor.