Rheinmetall, NATO'nun Avrupalı üye ülkelerinin güçlendirilmesine önemli bir katkıda daha bulundu.

Rheinmetall; Norveç'e 150 milyon avronun üzerinde yaklaşık 300 adet gelişmiş TG3 MIL 8x8 askerî kamyon teslim edeceğini duyurdu.

Sözleşme 31 Mayıs 2023 tarihinde Oslo'da Norveç Savunma Materyal Ajansı (NDMA) direktörü Gro Jeare ve Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH (RMMV) yönetim kurulu başkanı Michael Wittlinger tarafından imzalandı.

Şirket yazılı açıklamasında bu anlaşmanın Norveç ve İsveç arasında imzalanan çerçeve sözleşme kapsamında bugüne kadar tek seferde yapılan en büyük kamyon çağrısı olduğunu belirtti.

Anlaşma ile Norveç silahlı kuvvetlerine; kancalı yükleyici kamyonlar, vinçli ve kancalı yükleyici sistemli özel araçlar, römorklar ve düz raflar da dahil olmak üzere çok sayıda araç temin edilecek.

Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı Çekya'ya Venom ve Viper helikopteri teslimatı

Araçların Norveç ordusunun taşıma kapasitesini ve operasyonel kabiliyetlerini artırması hedefleniyor.

Şirket yetkilisi Michael Wittlinger anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada bu siparişin son yıllardaki profesyonel ve ortak iş birliğinin ve şirket ürünlerinin etkileyici performansının açık bir kanıtı olarak gördüklerini ifade etti. Wittlinger ayrıca; NATO'nun "Rheinmetall'in TG ve HX araçlarını" gün geçtikçe daha fazla tercih etmesini daha fazla birlikte çalışabilirlik ve esneklik yönünde atılmış önemli bir adım olarak değerlendirdi.