Türkiye milli mühimmatlar alanında ihracat başarılarına bir yenisini ekledi.

Roketsan tarafından geliştirilen ve ilk atış testlerini AKINCI TİHA’dan yapan Türkiye’nin ilk süpersonik füzesi İHA-230, ilk ihracat başarısını elde etti.

Roketsan tarafından yapılan açıklamada;

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

“Ülkemizin ilk süpersonik füzesi olan ve BAYRAKTAR AKINCI platformuyla birlikte kullanılacak olan İHA-230’un ilk ihracatını gerçekleştirdik. Güçlü iş birliğimizi sürdürerek, her geçen gün ülkemiz için üretmeye ve güçlenmeye devam edeceğiz!” ifadelerine yer verildi.

İHA-230 Havadan Karaya Süpersonik Balistik Füze

Gece ve gündüz operasyon yapabilecek İHA-230, sabit kara, deniz hedeflerine, hava savunma radar ve haberleşme sistemlerine, hafif zırhlı kara veya deniz araçlarına, komuta merkezi gibi kritik tesislere, personele ve fırsat hedeflerine karşı etkin bir güç oluşturuyor.

Operasyonel kullanım alanı füzenin bırakıldığı hız ve irtifaya bağlı olarak 150+ km'dir. Parçacık etkili harp başlığı bulunan İHA-230’un farklı hedef tiplerine karşı harp başlığı varyantları da bulunuyor. Sistem İHA’dan ayrılmadan önce ateşleme hazırlık işlemlerini yaparak göreve hazırlanıyor.  İHA’dan bırakıldıktan sonra, havada belli bir süre serbest düşüş yapıp katı yakıt motorunu otonom olarak ateşleniyor.

İHA-230 sahip olduğu karıştırıcı sistemlere karşı önlemi bulunan GNSS destekli ataletsel güdüm yeteneği ile hedefe hassas şekilde yönleniyor. Sistem at-unut özelliği ile çalışmaktadır. Düşman mevzilerinin derinlerine girmeksizin, kritik görevlerde kullanıcıya kullanım imkanı sunuyor.