ROKETSAN, Birleşik Arap Emirlikleri ile olan savunma iş birliğini bir üst seviyeye çıkarıyor.

ROKETSAN ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük savunma ve havacılık şirketleri grubu EDGE, Dubai Air Show'da "yeni ve ileri akıllı silah teknolojilerinin" ortaklaşa geliştirilmesini amaçlayan iş birliği anlaşması imzaladı.

İmzalanan anlaşma kapsamında ROKETSAN ve BAE'li şirket, yeni ve gelişmiş akıllı silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesindeki fırsatları keşfetmek için birlikte çalışacak.

image00001

Potansiyel stratejik ortaklıklar arasında güdümlü topçu mühimmatları, füzeler, torpidolar ve ilgili alt sistemlerin ortak geliştirilmesine yönelik fırsatlar yer alıyor.

İmza töreninde konuşan ROKETSAN İleri Teknolojiler ve Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Cenk Önen şunları söyledi: "Öncelikle belirtmeliyim ki ROKETSAN olarak BAE'nin önde gelen ileri teknoloji ve savunma grubu EDGE ile çalışmaktan gurur duyuyoruz. ROKETSAN ve EDGE'nin ortak çabalarının, yeni ve gelişmiş akıllı silah teknolojilerinin ortak geliştirilmesindeki fırsatları keşfetmesi bekleniyor. Dubai Airshow 2023'te ROKETSAN ve EDGE arasında imzalanan anlaşma, aramızdaki ortaklığı güçlendirmeye yönelik önemli bir adımdır."

3-16

EDGE Group'un Füze ve Silah Kümesi Başkanı Hamad Al Marar ise şunları söyledi:

"ROKETSAN ile çalışmaktan ve ileri teknolojiler geliştirmek için karşılıklı fayda sağlayacak fırsatları keşfetmekten gurur duyuyoruz. Ayrıca, mevcut çözümleri geliştirmeye yönelik fırsatları belirlemek için de yakın bir şekilde çalışacağız. ROKETSAN ile anlaşmamız olgunlaştıkça, ortak ve odaklanmış bir çabayla ürün portföylerimizi hızlandırmayı ve akıllı silah çözümlerinin önde gelen geliştiricileri ve üreticileri olarak ilişkimizi ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz."

image00002

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

ROKETSAN ile EDGE ile imzalanan son anlaşma ile beraber iki ülke arasındaki savunma iş birliği daha da güçlendirilmiş oldu.

Ekim 2023'te EDGE, 1.000'den fazla Türk savunma şirketini temsil eden saygın bir kümelenme olan SAHA İstanbul ile BAE ve Türkiye arasında daha derin işbirliğini kolaylaştırmayı amaçlayan stratejik bir iş birliği anlaşması imzalamıştı.

EDGE ayrıca BAE'de, EDGE ve SAHA şirketleri arasında yeni iş bağlantıları için bir katalizör görevi görecek ve ileri teknoloji ve savunma sektörlerinde BAE-Türkiye işbirliğinde yeni bir sayfa açacak olan MALATH adında özel bir ofis açtığını duyurmuştu.