Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

ROKETSAN; BAE'de Savunma Bakanlığı'na yakınlığıyla bilinen devlet kuruluşu Tawazun Konseyi ile IDEX 2023 fuarında ileri füze sistemleri ve teknolojilerini ortaklaşa geliştirmek üzere bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı.

Tawazun Council ve ROKETSAN söz konusu mutabakat zaptı ile BAE'ye en yeni teknolojileri ve rekabetçi sistem çözümlerini sunmak için yakın iş birliği içinde çalışmaya devam edecek.

Mutabakat zaptı, her iki şirketin de yüksek hassasiyetli ve yüksek hızlı füze sistemleri geliştirmek için kaynak ayırmasını ön plana çıkarmasını amaçlıyor.

Anlaşma; Murat İkinci ve Muammar Abdulla Abushehab tarafından her iki tarafın yetkililerinin huzurunda imzalandı. 

Tawazun Konseyi Savunma ve Güvenlik Sanayi İşleri Sektör Şefi Muammar Abdulla Abushehab, anlaşmaya ilişkin şunları söyledi:

"ROKETSAN ile ortaklık, gelişimde bir kilometre taşıdır ve Tawazun Council'in başarılı ve ciddi ortaklıklar kurma konusundaki kararlılığının kanıtıdır."

ROKETSAN'ın gelecekteki savunma ihtiyaçlarına yönelik en ileri teknolojileri geliştirmek için işbirliği yapacağını belirten ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, "Bu, ortaklığımızda önemli bir başarıya işaret ediyor ve Tevazun Konseyi'nin yeni görevine uygun olarak stratejik programları yönetme konusundaki kararlılığını gösteriyor." dedi.

İkinci, IDEX'e katılmaktan ve Türkiye ile BAE arasında yeni bir ticaret köprüsü kurmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. IDEX'in ilişkileri derinleştirmek ve yeni ortaklar bulmak için bir fırsat olarak önemini vurgulayan İkinci, yeni anlaşmanın iki ülke arasında savunma sanayinde karşılıklı işbirliğinin hızlanmasına yol açacağını belirtti.

Murat İkinci ayrıca, "ROKETSAN ve Tawazun konseyinin ortak çabalarının, yerli ve yabancı kullanıcılar için performansı kanıtlanmış, yenilikçi ve güvenilir sistem çözümleri ile sonuçlanması bekleniyor. IDEX 2023'te imzalanan Mutabakat Zaptı, bu hedefe ulaşma ve aramızdaki ortaklığı güçlendirme yolunda önemli bir adımdır." ifadelerine yer verdi.

IDEX'te neler sergileniyor?

ROKETSAN, IDEX’te; SİHA’larla birlikte başarısını dünyaya kanıtlayan Mini Akıllı Mühimmatlar MAM-L, MAM-C ve MAM-T’yi, bölge ülkelerinin savunmasını güçlendirecek Kısa Menzilli Tanksavar Silahı KARAOK, Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi OMTAS ve Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Silah Sistemi LUMTAS’ı, muharebe sahasında ve geri bölgede bulunan hareketli/sabit birlik ve tesislerin kısa menzilli hava savunmasında kullanılmak üzere geliştirilen SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi’ni, hava, kara ve deniz platformlarından atılabilen seyir füzesi ÇAKIR’ı, genel maksat bombalarını akıllı hale getiren TEBER Güdüm Kiti’ni, yüksek isabet ve tahrip gücüne sahip TRG-300 Füzesi’ni, nokta vuruş kabiliyeti ve tahrip gücüyle fark yaratan TRLG-230 füzesini ve yeni geliştirilen LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi’ni sergiliyor.