ATMACA Gemisavar Füzesi, gerçekleştirilen atış testlerini başarı ile bir bir geride bırakarak  envantere girmek için gün sayıyor.

Uzun menzili, düşük izi ve yüksek hedef vuruş hassasiyeti ile Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi hedeflenen ATMACA modern donanma platformlarına güç katacak.

Her türlü hava şartında kullanılabilen ATMACA, karşı tedbirlere dayanıklılığı; hedef güncelleme, hedef değiştirme, görev iptal ve yeniden saldırı yeteneklerini bünyesinde barındırıyor. Sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olan ATMACA ileri görev planlama (3D routing) yeteneğine sahiptir. Küresel Konumlama Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanıyor.

220 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip olan ATMACA, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. ATMACA’nın; hedef güncelleme, hedef değiştirme ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veri bağı (data link) yer alıyor. En verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefe zamanlama, çoklu atışta aynı anda hedef üzerinde olma, farklı platformlardan çoklu atışta tanımlı zamanda hedef üzerinde olma ve hedefi ateş altına alma gibi operasyonel modları sahadaki kullanımda büyük üstünlük sağlıyor.

Roketsan, gelecek dönemde, ATMACA’nın Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık, Dual Arayıcı Başlık gibi donanımlara sahip versiyonları ile kabiliyetlerini geliştirmeyi hedefliyor. Öte yandan denizaltılardan ve dikey atım sistemlerinden atılabilecek versiyonları ile de platform çeşitliliği artırılacak.

AKYA, Roketsan’ın Kritik Kabiliyetlerini Denizlerin Altına Taşıyor

AKYA için Roketsan tarafından yürütülen çalışmalar, planlanan takvim doğrultusunda başarıyla devam ediyor ve uluslararası ziyaretçilerinin beğenisine sunuluyor.

AKYA Projesi ile birlikte, Roketsan’ın hassas güdümlü, yüksek hıza sahip akıllı roket ve füze sistemleri geliştirme konusunda uzun yıllar süren hassas çalışmalar ile edinmiş olduğu kritik kabiliyetler denizlerin altına iniyor. Denizaltılardan, muhtelif su üstü hedefleri ve denizaltılara karşı atılan ve tamamen millî yeteneklerle geliştirilen AKYA ile Türk Deniz Kuvvetlerinin sualtı platformlarına yönelik önemli bir ihtiyacı milli imkânlarla karşılanmış olacak.

AKYA’daki Tecrübeler ORKA’ya Aktarılıyor

ORKA  Türk Deniz Kuvvetlerine, su üstü ve hava platformlarından, denizaltıları vurma kabiliyeti kazandıracak. ORKA’nın envantere girmesiyle Türkiye’nin Mavi Vatan mücadelesi sahada üstünlük sağlayan bir güce daha sahip olacak.

Roketsan, milli ağır sınıf torpido AKYA’dan edindiği tecrübeleri, yeni nesil hafif sınıf torpido olan ORKA’ya da aktarıyor. ORKA, Türk Deniz Kuvvetlerinin hâlihazırda envanterinde bulunan ve gelecekte envanterine alınabilecek su üstü platformlar ile hava araçlarından atılabilecek ve denizaltılara karşı kullanılacaktır. Hassas güdüm, navigasyon, gelişmiş arama ve hücum kabiliyetlerine sahip olacak ORKA, aldatma ve karıştırmaya karşı direnciyle hedef üstünde yüksek etkinlik sağlayacak.

ATMACA Gemisavar Füzesi

İlk uçuşlu testi 2016 yılında gerçekleştirilen ATMACA, test ve kalifikasyon süresince birçok atışı başarıyla tamamladı. 29 Ekim 2018'de, seri üretim sözleşmesi imzalanan ATMACA'nın, su üstü platform üzerinden gerçekleştirilen ilk atış testi ise 2019’un Kasım ayında TCG Kınalıada korvetinden yapıldı. Son olarak 2021’in Şubat ayında canlı harp başlıklı konfigürasyonu ile icra edilen testte de ATMACA hedefi başarı ile vurdu.

Her türlü hava şartında kullanılabilen ATMACA, karşı tedbirlere dayanıklılığı; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal yeteneklerini bünyesinde barındırıyor. Bunlarla birlikte ileri görev planlama sistemi (3D routing) sayesinde de sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili olabiliyor. Küresel Konumlama Sistemi (KKS), Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Barometrik Altimetre ve Radar Altimetre alt sistemlerini kullanarak hedefine doğru yol alan ATMACA, hedefini yüksek doğrulukla bulabilmek için aktif radar arayıcısını kullanıyor.

220 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip olan ATMACA, görüş hattının ötesindeki hedefler için de büyük bir tehdit oluşturuyor. ATMACA’nın; hedef güncelleme, yeniden saldırı ve görev iptal kabiliyetlerinin ardında ise sahip olduğu gelişmiş ve modern veribağı (data link) yer alıyor. En verimli görev profilini sunabilen sistemde; hedefte zaman, hedef imha ve hedefi ateş altına alma operasyonel modları da mevcut.

Hindistan Mig-29'ları İsrail füzesi kullanacak Hindistan Mig-29'ları İsrail füzesi kullanacak

ATMACA, yapısal tasarımı ile de fark yaratıyor. Füze, gelişen teknolojiler doğrultusunda, ağırlığın azaltılması ve yapısal dayanımın arttırılması için kompozit malzeme teknolojileri kullanılarak tasarlandı ve füzenin üretiminde, bu teknolojilerden azami ölçüde yararlanıldı. Ayrıca yerli ve milli imkanlarla geliştiren ATMACA Mavi Vatanın korunması için Deniz Kuvvetleri tarafından etkin bir şekilde kullanılacak ve bu alanda önemli görevler üstlenecek.

 

ATMACA’nın Teknik Özellikleri

Uzunluk

4,3 m – 5,2 m

Ağırlık

Menzil

> 220 km

Güdüm

ANS* + KKS* + Barometrik Altimetre + Radar Altimetre

Harp Başlığı Tipi

Yüksek Patlayıcılı

Parçacık Etkili

Penetrasyon Etkili

Harp Başlığı Ağırlığı

220 kg

Veribağı

Hedef Güncelleme, Hedef Değiştirme, Görev İptal Yeteneği

Arayıcı Başlık

Aktif RF

*ANS: Ataletsel Navigasyon Sistemi

*ANS: Ataletsel Navigasyon Sistemi

*KKS: Küresel Konumlama Sistemi

AKYA Ağır Sınıf Torpidosu

ROKETSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen AKYA tümüyle milli imkanlarla geliştirilmiş, denizaltılardan çeşitli sınıf denizaltı ve su üstü hedeflerine angajman yeteneğine sahip yeni nesil ağır sınıf torpido olarak biliniyor.

AKYA yüksek hız, uzun menzil, aktif/pasif sonar başlığı, dahili ve fiberoptik kablo üzerinden harici güdüm özelliğine sahip. Ayrıca su üstü hedeflerine karşı dümen suyu güdümü de kullanılıyor.

AKYA, 2021 yılında başlaması planlanan testlerinden ilkini başarıyla icra etti. Ayrıca AKYA’nın büyük bir ihracat potansiyeli bulunuyor.

AKYA, bu atış testlerinin de başarıyla tamamlanmasının ardından, kullanımdaki mevcut yurtdışı kaynaklı muadilleri ile rekabet yeteneğine sahip üst düzey bir Ağır Sınıf Torpido Mühimmatı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından envantere alınacak.

AKYA’nın Teknik Özellikleri

Menzil

50+ kilometre

Sürat

45+ Knot

Hedefler

Denizaltılar, Su Üstü Gemileri

Güdüm

Akustik Karşı Karşı Tedbir Kabiliyetine Sahip Aktif/Pasif Sonar Başlık

Dümen Suyu Güdümü

Güdüm Modu

Dahili Güdüm

Fiber Optik Kablo ile Harici Güdüm

Tapa

Yaklaşma Sensörü / Çarpma ile İnfilak

Harp Başlığı

Su Altı Şok Tesirli Duyarsız Harp Başlığı

Kovan Terk

Yüzerek Terk

Tahrik Sistemi

Fırçasız DC Elektrik Motoru + Ters Dönüşlü Pervane

Batarya

Yüksek Enerjili Kimyasal Batarya

ORKA Hafif Sınıf Torpidosu

ORKA tümüyle milli imkanlar ile geliştirilmiş, su üstü platformlar ve hava araçlarından atılabilen denizaltı hedeflerine angajman yeteneğine sahip yeni nesil hafif sınıf torpido olarak biliniyor. 

ORKA yüksek hız, aktif/pasif sonar başlığı ile hedef tespiti, dahili güdüm özelliğine sahiptir.

ORKA’nın Teknik Özellikleri

Menzil

25+ kilometre

Sürat

45+ Knot

Hedefler

Denizaltılar

Atıcı Platformlar

Su Üstü Platformlar, Helikopterler, Deniz Karakol Uçakları, Silahlı İnsansız Hava Araçları

Güdüm

Akustik Karşı Karşı Tedbir Kabiliyetine Sahip Aktif/Pasif Sonar Başlık

Güdüm Modu

Dahili Güdüm

Tapa

Çarpma ile İnfilak

Harp Başlığı

Çukur İmla Tesirli Duyarsız Harp Başlığı

Kovan Terk

İter Terk

Tahrik Sistemi

Fırçasız DC Elektrik Motoru+ Pumpjet Pervane

Batarya

Yüksek Enerjili Lityum Batarya