Savunma sanayii sektörünün öncü firmalarından olan ve Türk savunma sektörüne her geçen gün yenilikler katan ROKETSAN, CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füze’nin görüntülerini paylaştı.

“Her alanda yüksek atış performansı: CİRİT!” başlığı altında yapılan paylaşımda ROKETSAN, CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füze ile ilgili bir video paylaştı.

ROKETSAN resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Her alanda yüksek atış performansı: CİRİT! Akıllı arayüze sahip lançeri, parçacık etkili harp başlığı ve farklı platformlara entegrasyon özellikleri, sabit ve hareketli hedeflere karşı her alanda yüksek atış performansıyla CİRİT, ordumuzun emrinde.” ifadelerine yer verildi.

ROKETSAN'ın resmi sosyal medya hasabından yayınladığı CİRİT videosu savunma sanayii takipçileri tarafından büyük beğeni topladı.

CİRİT 2.75″ Lazer Güdümlü Füze

CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füze, taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. Yeni nesil bir füze olan CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füze, güdümsüz 2.75” roketler ile güdümlü tanksavar füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla tasarlandı.

Yüklemeyi kolaylaştıran yalıtımlı tüp içerisindeki CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füze, ROKETSAN tarafından geliştirilmiş olan Akıllı Pod’dan atılabiliyor. Akıllı Pod MIL-A-8591, MIL-STD-1553 ve MIL-STD-1760 ara yüzü ile uyumlu olup, CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füzesi’nin etkinlik zarfını artırıyor.

Platformlar

CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füze; çok yönlü tasarımı sayesinde farklı platformlara kolay entegrasyon ve kullanım imkânı sağlıyor. CİRİT, havadan satha atış performansını karadan karaya ve satıhtan satha kullanımda da kanıtladı.

Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı Elbit Systems'dan Skystriker dolanan mühimmat satışı

Ayrıca platform ve hedef bilgileri, akıllı ara yüze sahip lançeri sayesinde atış öncesi füze bilgisayarına yüklenerek, hedefin en hassas şekilde etki altına alınması sağlıyor. Akıllı Lançer MIL-STD-1760 ara yüz üzerinden platform pozisyonu, durumu, çevre şartları, hedef koordinatları ve hedef pozisyonu bilgilerini aktarabiliyor.

CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füze, helikopterlere, sınır güvenliğinin sağlanmasına yönelik görevlerde kullanım için sabit kanatlı taarruz uçaklarına ve insansız hava aracı platformlarına, taktik kara araçları, üs ve bölge korunmasına yönelik sabit ve çekili kara platformları ile yüksek süratli karakol botu gibi deniz platformları dâhil çeşitli platformlara da entegre edilebiliyor. Hedefin işaretlenmesi atış yapan platform üzerinden ya da başka bir kaynaktan yapılabiliyor.