Türkiye'nin yerli balistik füzesi TAYFUN'un 2. test atışı Rize-Artvin Havalimanı'ndan başarıyla gerçekleştirildi.

ROKETSAN tarafından geliştirilen TAYFUN ‘Kısa Menzilli Balistik Füze’ (SRBM) sisteminin ikinci test atışı geçtiğimiz aylarda olduğu gibi yine Rize-Artvin Havalimanı'ndan yapıldı.

Havalimanı ve çevresinde test atışı öncesinde geniş güvenlik önlemleri alındı. TAYFUN Kısa Menzilli Balistik Füze sisteminin test atışı, saat 06.44'te bölgeden gerçekleştirildi. Atış sorunsuz tamamlandı.

TAYFUN'un test atışı, Rize-Artvin Havalimanı'ndan 18 Ekim 2022'de de gerçekleştirilmişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir;

"TAYFUN füzemizin yeni test atışını başarılı şekilde gerçekleştirdik. Başta ROKETSAN olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Paylaşılan videoda TAYFUN füzesi öncekine kıyasla daha net görülürken, füzenin kanisterinin uzunluğunun BORA füzesininkine kıyasla daha uzun olması göze çarpıyor. TAYFUN füzesi daha önceki testinde de “BOZAT” isimli bir 8×8 taşıyıcı platform üzerinde görülmüştü.

TAYFUN ve CENK Füzesinde son durum

TUSAŞ’ın Ankara Kahramankazan’daki yerleşkesinde düzenlenen “İstikbalin Yüzyılı”nda Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Defence Turk ve SavunmaTR’ye ortak açıklamalarda bulunmuştu. TAYFUN ve CENK Füzelerinin son durumları hakkında açıklamalarda bulunan Demir, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Projeler takvime uygun ilerliyor. CENK’in veya diğer projelerimizin bu yıl içerisinde planlamaları var. Hazır olunca devreye girecekler. Elimizden geldiğince hızlandırıyoruz. Yakında haberlerini duyacaksınız. Yani bu yıl içerisinde hem CENK’ten hem de TAYFUN’dan haberler alacaksınız.”

tayfun balistik füze atış

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TAYFUN balistik füze açıklaması

İstanbul Üniversitesi Cemal Bilsel Konferans Salonu’nda Blokzincir İstanbul programının açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yerli üretim teknolojileri ve silah sistemleri hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

TUSAŞ, özgün ürünleriyle TEKNOFEST İzmir'de TUSAŞ, özgün ürünleriyle TEKNOFEST İzmir'de

Erdoğan, Türkiye’nin ilk kısa menzilli balistik füzesi olan ve menzili 560 kilometreyi geçerek Yunanistan’ın tamamını kapsama alanına alan Tayfun füzesine ilişkin devlet nezdinde ilk açıklamayı yapmıştı ve füzenin bir mesaj olduğunu söylemişti:

“İHA’larımız, yazdıkları destanlarla birer efsane haline geldi. Artık Tayfun füzemiz de var. Bunlar artık bir yerlere de işaret oluyor, biz de zevkle takip ediyoruz. Bunları çok daha ileri safhaya taşımanın gayretindeyiz.”