Roketsan tarafından geliştirilen ürünler, Türk Hava Kuvvetleri'nin vuruş hassasiyetini en üst düzeye çıkarmaya devam ediyor.

Azerbaycan'dan C-27J askeri nakliye uçağı alımı Azerbaycan'dan C-27J askeri nakliye uçağı alımı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ''Roketsan tarafından milli imkanlarla geliştirilen ayarlanabilir Yaklaşma Sensörü, parçacık etkili MK-82 Genel Maksat Bombasına monteli TEBER’le birlikte kullanıldı. Böylece yüksek hassasiyetle hedefe ulaşan uçak bombalarımızın etkinliğinin artırılması sağlandı.'' ifadelerini kullandı. 

ROKETSAN tarafından üretilen TEBER Lazer Güdüm Kiti, MK-81 ve MK-82 Genel Maksat Bombaları’na vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen bir lazer güdüm kiti olarak dikkat çekiyor.

TEBER, Genel Maksat Bombaları’nı Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve yarı aktif Lazer Arayıcı Başlığı (LAB) kullanarak akıllı bir silah sistemi hâline getiriliyor.

Burun kısmına istenildiği zaman takılabilen yarı aktif LAB ile silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandıran TEBER’in, LAB bölümüne yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcut.

TEBER’in kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak AÖB ve KKS’den oluşmakta olup, sahada kullanıcı tarafından bombaya entegre edilebiliyor. Ayrıca kuyruk bölümü, entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlıyor.