Roketsan, sahada başarısını kanıtlayan MAM ürün ailesini yeni özellikler ile geliştirmeye devam ediyor.

MAM-L ve MAM-T artık operasyonel SİHA konseptine uygun olarak görev yapabilecek IIR başlık ve RF veribağı ile artırılmış menzilleri sayesinde kritik hedeflere yönelik düşük maliyetli bir çözüm sunacak. MAM-L IIR ve MAM-T IIR ile kez Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’23’te sergilenecek.

Entegre edilen 2 yönlü RF Veribağı ile “man-in-the-loop” çalışma prensibine sahip olan MAM-L ve MAM-T, operatör tarafından uçuş boyunca mühimmat arayıcı görüntüsü üzerinden yönetilebilecek. İki ürün de yeni özellikleri ile atış öncesi/sonrası kilitleme, uçuş esnasında havada hedef güncelleme, hedef/çevresel koşullara göre mühimmat yörüngesi seçebilme, bulut, yağmur vs. gibi tüm çevre koşullarına rağmen aktif kullanılabilme gibi rakiplerinden daha üstün yeteneklere sahip olacak.

MAM-1

MAM-L lazer işaretleyici başlığı ile 15 kilometre menzile ulaşırken IIR başlık ile 25+ kilometre menzile; MAM-T ise SİHA’lar 30+ kilometre menzile ulaşırken yeni başlığı ile 50+ kilometre menzile kadar etkili vuruş yapabilecek. Ayrıca MAM-T’nin menzili daha hızlı hava araçları ile kullanılmaya yönelik olarak açılır kanat eklentisi sayesinde daha da artırılabilecek. Öte yandan MAM-T IIR mühimmatının yeteneklerinin daha da çeşitlendirilmesi kapsamında 2024 yılı içerisinde DUAL SEEKER (IIR+TV özellikli Arayıcı Başlık) ile ilk uçuşlu testlerin başlatılması hedefleniyor.

Mevcut MAM altyapısı ile hızlı şekilde SİHA entegrasyonları devam eden MAM-L IIR’ ve MAM-T IIR’nin 2024’te envantere girmesi hedefleniyor.

MAM-L IRR'ın Teknik Özellikleri

Uzunluk

0.95 m

Çap

160 mm

Ağırlık

Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, GÖKBEY ve HÜRKUŞ'la yeniden hayata dönecek

23 kg

Maks. Menzil

25+ km

Maks. Uçuş Süresi

250 sn

Harp Başlıkları

Çok Maksatlı Başlık (Anti-Tank ve Parçacık Etkili)

Termobarik

Güdüm

Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) Başlık

Taktik RF Data Link

Ataletsel Ölçüm Birimi

MAM-T IIR’ın Teknik Özellikleri

Uzunluk

1.4 m

Çap

230 mm

Ağırlık

100 kg

Maks. Menzil

50+ km

Maks. Uçuş Süresi

500 sn

Harp Başlıkları

Parçacık Etkili - YİPE

Termobarik

Güdüm

Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR) Başlık

Taktik RF Data Link

Ataletsel Ölçüm Birimi