Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Genel Müdürü Dmitriy Rogozin, kozmonotları da taşıyabilen çok amaçlı bir kargo uzay aracı geliştirdiklerini söyledi.

Sputnik'in haberine göre Rogozin yeni istasyon için teknik araçlar geliştirme çalışmalarıyla ilgili soru üzerine, "Öncelikle çok amaçlı uzay aracını geliştirmeyi planlıyoruz." dedi. 

Roscosmos Başkanı yeni uzay istasyonunda, faaliyetinin ilk aşamasında mevcut uzay araçlarının kullanılacağını belirtti. Ayrıca bunların Soyuz insanlı uzay aracı ile Progress kargo aracı olduğunu kaydetti.

İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti İngiltere, Blue Shell ile topçu atış eğitimlerinde 120 milyon sterlin tasarruf etti

Rogozin, Rus kozmonotların uzayda yenilebilir ve zararlılardan korunan bitki çeşitlerini yetiştirmeye çalışacaklarını aktardı.

Uzayda yetiştirilecek bitkilerin daha sonra Dünya’ya getirileceğini bildiren Roscosmos Başkanı, bu bitkilerin üzüm, buğday, çavdar ve arpa olduğunu belirterek, “Uzayda yetiştirilen bitkiler zararlılara ve hastalıklara dayanıklı olabilir” şeklinde konuştu.